Brytyjskie media: Boris Johnson poda się do dymisji

Boris Johnson jednak ugnie się pod polityczną presją – podała w czwartek stacja Sky News. BBC podaje, że Johnson ustąpi dziś ze stanowiska lidera Konserwatystów, a szefem rządu pozostanie do jesieni.
 Brytyjskie media: Boris Johnson poda się do dymisji
/ fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

Na Downing Street przygotowywane jest oświadczenie o rezygnacji premiera Borisa Johnsona, choć nie wiadomo jeszcze, czy zostanie ono przez niego odczytane – informuje Sky News.

Z kolei dziennikarz BBC Chris Mason poinformował, że Boris Johnson ustąpi dziś ze stanowiska lidera Konserwatystów, zaś szefem brytyjskiego rządu pozostanie do jesieni, kiedy będzie znany nowy lider Partii Konserwatywnej.

Fala rezygnacji w gabinecie Johnsona

W czwartek rano rezygnację złożył minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis. Jest on czwartym ministrem ze ścisłego gabinetu Johnsona, który zrezygnował w ciągu ostatnich dwóch dni, a dodatkowo jeden - minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych Michael Gove - został w środę wieczorem zdymisjonowany przez premiera.

W dalszym ciągu nie ustaje fala rezygnacji posłów, którzy zajmują niższe stanowiska rządowe - wiceministrów i parlamentarnych podsekretarzy stanu. Wraz ze wspomnianymi już czterema ministrami, liczba złożonych rezygnacji od późnego popołudnia we wtorek sięga obecnie 53. Rozpoczęli ją ministrowie zdrowia Sajid Javid i finansów Rishi Sunak.

Fala rezygnacji rozpoczęła się po tym, jak Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe