Szef MON: Polskie wojsko dostanie nowoczesne granatniki do zwalczania czołgów

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu z norweską firmą Nammo Raufoss AS umowy na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. Wartość zamówienia to 150 mln zł netto.
 Szef MON: Polskie wojsko dostanie nowoczesne granatniki do zwalczania czołgów
/ fot. PAP/Artur Reszko

Mariusz Błaszczak poinformował, że MON podpisał umowę na dostawy kilkunastu tysięcy lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1.

„To nowoczesna broń przeznaczona do zwalczania wozów bojowych, w tym do zwalczania ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi” – przekazał na Twitterze szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji rodziny lekkich granatników jednorazowych M72 LAW (Light Anti-tank Weapon). Wybrany jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do zwalczania ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi.

Granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, otrzymał nową głowicę kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidator aktywujący się w przypadku chybienia celu i uderzenia w powierzchnię ziemi. Granatnik posiada szynę Picatinny, która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe