Szokujący pomysł gubernatora Kaliningradu. „To jak żądania, które wysuwał Hitler wobec Polski”

– Powinniśmy zrobić jakąś drogę w tym korytarzu, która byłaby ograniczona, że nie można byłoby zjechać w kierunku innym niż Kaliningrad. Dlaczego nie? – mówi o „ewentualnych dostawach przez przesmyk suwalski” gubernator Kaliningradu Anton Alichanow.
Anton Alichanow Szokujący pomysł gubernatora Kaliningradu. „To jak żądania, które wysuwał Hitler wobec Polski”
Anton Alichanow / fot. YouTube

Od 17 czerwca na mocy sankcji nałożonych przez UE tranzyt przez Litwę do Kaliningradu został mocno ograniczony. Sankcje wobec Rosji uniemożliwiają transport żelaza, stali i metali do Kaliningradu przez kraje UE. Rosyjska enklawa korzystała dotąd z litewskich kolei oraz dróg.

Gubernator Kaliningradu Anton Alichanow został zapytany przez jednego z dziennikarzy o to, czy obwód kaliningradzki byłby zainteresowany „ewentualnymi dostawami przez przesmyk suwalski”.

– Można zbudować równoległą linię, na przykład wydzielić teren pod osobne przedsięwzięcie, zrobić dla niego jakiś międzynarodowy reżim operacji, żeby to było gwarantowane lądowe połączenie naszej enklawy z głównym terytorium Rosji

– odparł Alichanow.

Stwierdził również, że Rosja powinna „zrobić jakąś drogę w tym korytarzu, która byłaby ograniczona, że nie można byłoby zjechać w kierunku innym niż Kaliningrad”. – Dlaczego nie? – zapytał.

CZYTAJ TAKŻE: Gubernator Kaliningradu zwrócił się do prezydenta Dudy. Chce mu przekazać mapę

Ostre słowa litewskiego dziennikarzaLitewski dziennikarz Witold Janczys w rozmowie z Wirtualną Polską w ostrych słowach odniósł się do pomysłu Alichanowa. Jego zdaniem „każda propozycja wydzielenia jakiekolwiek skrawka terytorium Litwy pod korytarz transportowy dla Rosji zostanie odrzucona”.

– Aż szkoda komentować. Jest to fikcja, w dodatku śmiechu warta. Skojarzenie jest tylko jedno, takie żądania wysuwał Hitler wobec Polski – stwierdził.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe