Tajne konsultacje w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie? „Wyjście z twarzą dla Putina”

Potajemnie USA i Europa zdają się już rozważać wyjście z twarzą dla Putina. Powód tego zamieszania jest oczywisty – pisze w sobotę niemiecki „Die Welt”.
 Tajne konsultacje w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie? „Wyjście z twarzą dla Putina”
/ fot. PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

„Każdy z trzech zachodnich szefów państw i rządów — Mario Draghi, Emmanuel Macron i Olaf Scholz — był wyraźnie poruszony tym, co zobaczył na miejscu. Ale miało się wrażenie, że, niewypowiedzianie, zawsze chodziło też o piątą, odległą osobę. Tą piątą osobą był Władimir Putin. (…) Wydaje się, że trwają tajne konsultacje pomiędzy USA i kluczowymi europejskimi sojusznikami w celu zbadania dyplomatycznych metod zakończenia wojny i umożliwienia Putinowi wyjścia w sposób zachowujący twarz” – pisze „Die Welt”

Według autorów analizy opublikowanej w niemieckiej gazecie, „zarówno Putin, jak i Miedwiediew wydają się przekonani, że mogą popchnąć Zachód w dowolnym kierunku, jeśli tylko kontrolują narrację”.

Stwierdzono również, że zdecydowana większość europejskich wyborców niezmiennie preferuje „rozwiązania dyplomatyczne” od reakcji militarnych, pomimo brutalnej i zbrodniczej kampanii zniszczenia przeprowadzanej przez Rosjan.

Czym jest „rozwiązanie dyplomatyczne”?

„Najprościej mówiąc, rozwiązanie, które kończy międzynarodowy kryzys lub konflikt poprzez dialog i negocjacje bez użycia siły. Tylko: rzadko jest to takie proste” – czytamy w „Die Welt”.

„Innymi słowy, zachodni nacisk na konieczność procesu pokojowego wzmacnia rosyjską narrację, uosabianą przede wszystkim przez jej ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Ławrow często jest arogancki i sarkastyczny. Ale dzięki niemu Putin przekonał ważne części światowej opinii publicznej, że inwazja Rosji na Ukrainę jest uzasadnioną reakcją na zakładaną ekspansję NATO i zachodni imperializm, a nie karą za zachodnią i unijną orientację Ukrainy” – dodano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe