Ostro na antenie TVP Info! Europoseł PiS nie przebierał w słowach: „Kto do tego doprowadził?” [WIDEO]

Pan mówi, że my dzisiaj zależymy od rosyjskiego gazu, tylko kto do tego doprowadził? – pytał na antenie TVP Info europoseł PiS Joachim Brudziński.
 Ostro na antenie TVP Info! Europoseł PiS nie przebierał w słowach: „Kto do tego doprowadził?” [WIDEO]
/ fot. Twitter

W niedzielnym programie na antenie TVP Info politycy dyskutowali o bezpieczeństwie energetycznym w Europie. Politycy opozycji zarzucali przedstawicielom partii rządzącej, że odnawialne źródła energii w Polsce to ruina.

Europoseł PiS Joachim Brudziński zwracając się do posła PSL Pawła Bejdy mówił, że ten „zachwyca się biogazownią w Niemczech”.

– Panie pośle, mówił pan, o pomyśle Manfreda Webera, aby dzisiaj państwa europejskie, takie jak Polska, dzieliły się gazem, który na szczęście został wpisany do taksonomii, tak samo jak atom, wbrew idiotom, którzy próbowali forsować za wszelką cenę tylko i wyłącznie energetykę z odnawialnych źródeł energii – powiedział były szef MSWiA.

Przywołał też słowa swojego znajomego, który stwierdził, że „dzisiaj Niemcy próbują od Polski wymusić dzielenie się z nimi gazem, bo oni się z nami dzielili gazem podczas drugiej wojny światowej”.

W pewnym momencie do dyskusji włączył się także polityk Polski 2050 Michał Gramatyka, który powiedział, że jeśli Niemcy zaprzestaną kupowania rosyjskiego gazu, „to w polskiej energetyce zabraknie zimą 5 lub 6 miliardów metrów sześciennych gazu”. Zaapelował również, by zrobić wszystko, żeby „zmodernizować polską energetykę” i zaznaczał, że Niemcy mają „zdywersyfikowane źródła wytwórcze”.

– Jest kwestia odpowiedzialności za państwo i polskich obywateli. Gdyby tej odpowiedzialności od początku naszych rządów nie było, gdybyśmy dawali wiarę tym wszystkim, którzy namawiali nas do tego, żeby stawiać tylko i wyłącznie na odnawialne źródła energii, gdybyśmy nie rozbudowywali potencjału gazoportu w Świnoujściu, gdyby minister Naimski z ministrem Tchórzewskim nie rozpoczęli procesu odbudowywania wzajemnych relacji między Polską, Danią i Norwegią ws. gazociągu Baltic Pipe, to bylibyśmy w sytuacji niemieckiej – powiedział Brudziński.

– Pan mówi, że my dzisiaj zależymy od rosyjskiego gazu, tylko kto do tego doprowadził? Na siłę próbowano wymuszać na Polsce zamykanie polskich kopalni przy jednoczesnym pozyskiwaniu węgla przez Niemcy na różnych kierunkach. To nie oznacza, że zimą nie będzie problemów; one mogą być, tylko one byłyby znacznie większe, gdybyśmy dawali wiarę w 2015 roku i latach kolejnych tym wszystkim z Platformy, gdybyśmy taką politykę energetyczną prowadzili. Ten problem znacznie bardziej dotyczy gospodarki niemieckiej – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe