„Welt am Sonntag”: Zaufanie Polaków do Niemiec „bliskie zeru”

Zaufanie do niemieckiego rządu w Polsce jest „bliskie zeru” – twierdzi na łamach „Welt am Sonntag” Philipp Fritz.
 „Welt am Sonntag”: Zaufanie Polaków do Niemiec „bliskie zeru”
/ fot. Pixabay

W niedzielę „Welt am Sonntag” opublikował analizę relacji polsko-niemieckich autorstwa Philippa Fritza, której jednym z najważniejszych punktów była niedawna wizyta szefa partii SPD Larsa Klinbeila w Polsce.

„To miała być jedna z najważniejszych podróży zagranicznych Larsa Klingbeila od objęcia w grudniu 2021 roku stanowiska przewodniczącego partii. Klingbeil miał pod koniec czerwca w Warszawie uznać błędy niemieckiej polityki zagranicznej i zapewnić Polaków, że Niemcy są solidnym partnerem w UE i NATO” – twierdzi Fritz i dodaje, że zaufanie do niemieckiego rządu w Polsce jest „bliskie zeru”.

Według Fritza relacje polsko-niemieckie od lat się pogarszają i nie można jednoznacznie stwierdzić, które z państw ponosi za to winę. Publicysta zwraca uwagę, że niemiecki rząd latami ignorował polskie interesy bezpieczeństwa, w szczególności energetycznego, i realizował m.in. projekt Nord Stream 2. Zwrócił jednak uwagę, że ataki słowne polskich polityków wymierzone w Niemcy, a także naruszanie praworządności wpływają negatywnie na wizerunek Polski w Niemczech.

Wizyta szefa SPD w Polsce

Fritz w swoim tekście twierdzi, że szef SPD będący niedawno z wizytą w Warszawie odczuwał, że nikt nie ma dla niego czasu. Został bowiem przyjęty jedynie przez jednego z liderów Lewicy Włodzimierza Czarzastego. Zwrócono uwagę na fakt, że żaden z przedstawicieli rządu nie miał czasu dla Klingbeila i – jak twierdzi – była to świadoma decyzja polskich polityków.

– Dopóki w Berlinie rządzą ci ludzie, nie widzimy powodu, żeby zmieniać naszą postawę – powiedział „Welt am Sonntag” jeden z polskich dyplomatów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe