Kaliningrad bez alkoholu, kawioru i innych towarów. Na Litwie wszedł w życie nowy zakaz

W niedzielę po upływie okresu przejściowego zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego cementu, alkoholu, a także kawioru i innych towarów luksusowych przez Litwę z i do Kaliningradu. To działanie w ramach piątego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji za rozpoczęcie wojny przeciwko Ukrainie.
 Kaliningrad bez alkoholu, kawioru i innych towarów. Na Litwie wszedł w życie nowy zakaz

Od 18 czerwca obowiązuje już zakaz tranzytu stali i wyrobów z metali żelaznych do rosyjskiej eksklawy. Od 10 sierpnia zacznie obwiązywać zakaz przewozu węgla, a od 5 grudnia - ropy i produktów ropopochodnych.

Kreml oficjalnie uznał te działania za agresywne i nieprzyjazne wobec Rosji, i nazwał je blokadą obwodu kaliningradzkiego. Litwa temu zaprzecza, podawane przez Rosję stwierdzenia nazywa propagandą i przypomina, że zakaz tranzytu przez terytorium Litwy jest częścią unijnych sankcji.

W Komisji Europejskiej trwają rozmowy na temat ewentualnego zmodyfikowania zakazów tranzytu do i z obwodu kaliningradzkiego. Premier Litwy Ingrida Szimonyte pod koniec czerwca poinformowała, że Komisji przedstawiono dużo uwag w tej kwestii.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe