Dziennikarz skonsternowany po wywiadzie z Balcerowiczem. "Dawno nie miałem rozmówcy, który..."

"Dawno nie miałem przypadku rozmówcy, który nie tylko wywraca do góry nogami swoje wypowiedzi w toku autoryzacji, lecz także zmienia treść pytania, a inne pytanie dziennikarza, wraz ze swoją odpowiedzią, usuwa" - napisał na Twitterze dziennikarz "Wirtualnej Polski" Patryk Słowik, komentując wywiad który przeprowadził z ekonomistą, autor reform początku lat 90., prof. Leszkiem Balcerowiczem.
Zajrzeliśmy do rozmowy i faktycznie - są obszerne fragmenty, w których w kwadratowym nawiasie po pytaniu dziennikarza redakcja szeroko wyjaśnia, na co miał pozwalać sobie Leszek Balcerowicz w toku autoryzacji.
Rozmawiam z panem. Pan ma możliwość przekonać czytelników. To jak wygląda ten niebezpieczny scenariusz? [Leszek Balcerowicz usunął całość odpowiedzi na poprzednie pytanie w autoryzacji, zastąpił innym stwierdzeniem, a następnie zmienił treść kolejnego pytania; przywróciliśmy słowa autora wywiadu, mimo że nie odnoszą się one bezpośrednio do wypowiedzi rozmówcy po autoryzacji – red.]
- informuje redakcja wp.pl.
Wierzy pan, że gdy spotkamy się za rok, sytuacja będzie lepsza niż dzisiaj? [Leszek Balcerowicz usunął pytanie dziennikarza oraz swoją odpowiedź; przywróciliśmy pytanie – red.]
(Brak odpowiedzi).
- głosi inny fragment opublikowanego wywiadu.
Dawno nie miałem przypadku rozmówcy, który nie tylko wywraca do góry nogami swoje wypowiedzi w toku autoryzacji, lecz także zmienia treść pytania, a inne pytanie dziennikarza, wraz ze swoją odpowiedzią, usuwa 🙄https://t.co/b2uJ2TtB8z
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) July 11, 2022
Uszanowaliśmy częściowo. Nie jestem radykałem w tej kwestii i jeśli ktoś trzyma się pewnych ram, to nie przeszkadza mi, że coś zmieni. Wiele zależy też od rodzaju wywiadu - w tym moim celem nie było przyłapać Pana Profesora na czymkolwiek.
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) July 11, 2022
Mam dość luźne podejście do autoryzacji, o ile oddaje ona sens rozmowy. Ba, czasem traktuję ją jak dogrywkę rozmowy (sam niekiedy dopytuję o coś, czego nie wiedziałem podczas rozmowy). Dlatego część zmian uważam za dobre dla wszystkich. A przekroczenie granic wyraźnie oznaczyłem.
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) July 11, 2022
Warto. I warto też w treści rozmowy zaznaczyć, jak autoryzację rozmówca postrzega - by czytelnik miał pełny obraz.
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) July 11, 2022