Brzmi znajomo? Białoruś wezwała Polskę do rozbiórki zapory na granicy "bo szkodzi Puszczy Białowieskiej"

Po tym jak służby Łukaszenki przeprowadziły hybrydową operację "Śluza" polegająca na sprowadzaniu na Białoruś imigrantów i prowokowaniu ich do ataków na polską granicę, Polska, podobnie jak inne graniczące z Białorusią kraje, zbudowała na granicy zaporę. Zapora ma być jeszcze wzbogacona o system elektroniczny.
Zapora na granicy polsko-białoruskiej Brzmi znajomo? Białoruś wezwała Polskę do rozbiórki zapory na granicy
Zapora na granicy polsko-białoruskiej / TT Straż Graniczna

Białoruś wzywa Polskę do rozebrania muru na terytorium Puszczy Białowieskiej i nie nadużywania jego lokalizacji, powiedziała szefowa Centralnego Biura Dyplomacji Wielostronnej białoruskiego MSZ Irina Wieliczko podczas dyskusji panelowej ONZ "SDG 15 i wzajemne powiązania z innymi SDGs - Życie na ziemi" w Nowym Jorku - donosi białoruska agencja prasowa Biełta.

- Puszcza Białowieska, która została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, ma wyjątkowe znaczenie dla bioróżnorodności nie tylko Białorusi, ale i ekosystemów całej Europy Środkowo-Wschodniej. Zachowanie tego dziewiczego lasu, jego ekosystemu, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Puszczy Białowieskiej zawsze było priorytetem władz państwowych. Ten las przyciągał uwagę ekologów z całego świata. Dlatego dziś jesteśmy szczególnie zaniepokojeni działaniami polskich władz, które 30 czerwca br. ogłosiły zakończenie budowy pięciometrowego muru na terenie tego transgranicznego obszaru.

- mówiła Wieliczko

 

"Mieszkańcy się martwią"

- Mieszkańcy martwią się też o losy Puszczy Białowieskiej. Tak liczna obecność różnych służb, ciężkie, pancerne wozy wjeżdżające do lasu straszy zwierzęta, niszczy Puszczę, naszą narodową dumę. Ogrodzenie na granicy jeszcze bardziej przyczyni się do jej dewastacji.

- pisała kilka miesięcy temu Janina Ochojska, a ekolodzy wystosowali do KE list z apelem o zatrzymanie budowy inwestycji, pomimo tego że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informowała, że  "Graniczne rzeki, cieki wodne, tereny bagienne nie będą zagrodzone. Na tych odcinkach zostaną zastosowane inne systemy ochrony granicy, co umożliwi dzikim zwierzętom swobodne przekraczanie granicy"

Tymczasem po stronie białoruskiej od wielu lat istnieje zapora przebiegająca również przez Puszczę Białowieską. Najwyraźniej jednak Puszczy Białowieskiej "nie szkodzi"


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe