Jest stanowisko Litwy ws. wytycznych KE dot. tranzytu do Kaliningradu

"Litwa z zadowoleniem przyjmuje dalsze wytyczne Komisji Europejskiej dla państw członkowskich, dotyczące tranzytu towarów z Rosji" – głosi komunikat opublikowany przez litewski MSZ w środę wieczorem.
 Jest stanowisko Litwy ws. wytycznych KE dot. tranzytu do Kaliningradu
/ Wikipedia - Albertus teolog / CC BY-SA 4.0

Wytyczne Komisji Europejskiej ws. Kaliningradu

Przypomnijmy: Komisja Europejska opublikowała w środę dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę. Wynika z nich, że Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium UE.

Czytaj więcej: KE publikuje wytyczne: Rosja MOŻE przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium UE

Jest reakcja Litwy

W środę wieczorem litewski MSZ opublikował krótki komentarz w tej sprawie. Poinformowano, że Litwa "z zadowoleniem" przyjęła dalsze wytyczne KE dot. tranzytu towarów z Rosji.

"Litwa będąc członkiem wspólnoty transatlantyckiej i konsekwentnym jej sojusznikiem, nie może ignorować w polityce zagranicznej ocen swoich strategicznych partnerów (...) Celem Rosji jest dzielenie, dążenie do wzbudzania nieufności i nastawianie sojuszników przeciwko sobie" - napisano. 

Komunikat podkreśla, że Litwa rozumie, że "opublikowane wytyczne mogą stwarzać nieuzasadnione wrażenie, że społeczność transatlantycka łagodzi swoje stanowisko w kwestii sankcji nałożonych na Rosję". Zaznaczono jednak, że władze w Wilnie opowiadają się za jak najściślejszym oraz najszerszym stosowaniem unijnych ograniczeń. 

"Jednocześnie zapewniają, że będą kontrolować, czy Rosja nie próbuje nadużywać możliwości tranzytu, zastrzegając jednocześnie sobie prawo do jednostronnego zapobiegania takim próbom" - podsumowano.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe