Wszystko na nic. "Kanada zwróciła Rosjanom turbinę, ale ci twierdzą, że czegoś brakuje i tak będą szantażować Zachód"

Ministerstwo energetyki oraz ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wyraziły w niedzielę "głębokie rozczarowanie w związku z decyzją Kanady" o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. W dodatku, jak się okazuje i tak wszystko na nic.
Ważne Wszystko na nic.
Ważne / grafika własna

- Gazprom nie dysponuje żadnymi dokumentami, które umożliwiłyby siemensowi sprowadzenie z Kanady silnika turbiny gazowej do Portowaja CS z Kanady, gdzie silnik ten jest obecnie w naprawie. W tych okolicznościach wydaje się niemożliwe sformułowanie obiektywnej konkluzji co do dalszego rozwoju w zakresie bezpiecznej eksploatacji gazociągu Portowaja CS, obiektu o krytycznym znaczeniu dla gazociągu Nord Stream.

- odpowiedział Gazprom w specjalnym oświadczeniu

- Kanada zwróciła Rosjanom turbinę zawieszając sankcje, ale ci twierdzą, że czegoś brakuje i tak będą szantażować Zachód gazem aż się podda. Dlatego należy wprowadzić sankcje na gaz rosyjski i dać sobie radę bez niego. 3S: spokój, sankcje, solidarność.

- skomentował ekspert i szef portalu Biznesalert.pl Wojciech Jakóbik

 

Ukraina oburzona oddaniem turbiny pomimo sankcji

W oświadczeniu wskazano, że przekazanie turbiny jest "niebezpiecznym precedensem", który będzie miał "tylko jeden skutek - wzmocni poczucie Moskwy, że jest bezkarna". Zdaniem władz ukraińskich Rosja mogłaby bez przeszkód przesyłać gaz do Niemiec bez spornej turbiny, bo gazociąg Nord Stream 1 dysponuje kilkoma turbinami, w tym rezerwowymi.

"Przekazanie turbiny do Nord Stream 1 pozwoli Rosji na dalsze wykorzystywanie energetyki jako narzędzia wojny hybrydowej przeciwko Europie. Wzywamy władze Kanady, by anulowały swoją decyzję i zapewniły całościowe funkcjonowanie sankcji"

– głosi oświadczenie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe