"Odwet za sankcje będzie bolesny". Kreml straszy Zachód

Dmitrij Birichewskij, dyrektor departamentu współpracy gospodarczej MSZ Rosji rozmawiał z rosyjskimi mediami. Polityk nie ukrywał, że jego państwo może w zdecydowany sposób zareagować na zachodnie sankcje.
Kreml straszy Zachód
Kreml straszy Zachód / kremlin.ru, CC BY-SA 2.0

– Restrykcyjne działania Zachodu są wrażliwe dla rosyjskiej gospodarki, ale nasze działania odwetowe mogą być bardzo bolesne – powiedział Birichewskij w czasie rozmowy z agencją RIA Nowosti.

– Jest oczywiste, że kraje zachodnie już wyczerpują własną gospodarkę i swoich obywateli antyrosyjskimi atakami. Półki w europejskich supermarketach są puste nie ze względu na Rosję, rosną też rachunki za media i na stacjach benzynowych nie ze względu na nas. To nie Rosja ponosi winę za to, że Europejczykom grozi zima bez ogrzewania, a letnie upały bez klimatyzacji. Sankcje wobec nas zamieniają się w bumerang dla zachodnich gospodarek, po raz kolejny jesteśmy o tym przekonani – dodał dyrektor departamentu współpracy gospodarczej MSZ Rosji.

Rosyjski urzędnik zapewnił, że odpowiedź Rosji „może być bardzo bolesna".

– Jesteśmy gotowi na każdy rozwój wydarzeń, rozważamy wszystkie możliwe opcje, chociaż staramy się w każdy możliwy sposób uniknąć najgorszego. Niestety, na razie nasi zachodni koledzy wyraźnie pokazują, że są zdeterminowani do eskalacji konfrontacji z Rosją – wyjaśniał.

Przypomnijmy, że Komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders mówił ostatnio, że państwa UE zamroziły rosyjskie aktywa w kwocie 13,8 mld euro.

Unijny komisarz nie przybliżył jednak dokładnie o jakie kraje chodzi i w których zabezpieczono najwięcej aktywów.

Reynders nie ukrywał, że dzięki pewnym regulacjom prawnym, możliwa będzie procedura sądowa, która pozwoli na zajęcie rosyjskich aktywów.

– Jeśli tak się stanie, pieniądze trafią do wspólnego funduszu na rzecz ludności ukraińskiej – podkreślił. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe