Ambasador Ukrainy: staramy się nie dopuścić do spotkania Franciszka z Cyrylem

Do działań ukraińskiej dyplomacji, mających na celu uniemożliwienie spotkania papieża ze zwierzchnikiem Patriarchatu Moskiewskiego, przyznaje się wprost Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej.
Patriarcha Cyryl I Ambasador Ukrainy: staramy się nie dopuścić do spotkania Franciszka z Cyrylem
Patriarcha Cyryl I / YT print screen/OrthodoxChurch

Andrij Jurasz oświadczył, że ukraińska dyplomacja robi wszystko, co w jej mocy, aby nie doszło do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem. O tym, że mogłoby się ono odbyć podczas papieskiej wizyty w Kazachstanie we wrześniu mówił kilkakrotnie sam papież.

W rozmowie z radiem Wolna Europa Jurasz wyjaśnił, że takie spotkanie ani nie przyniosłoby korzyści dialogowi ekumenicznemu, ani nie zwiększyłoby autorytetu Stolicy Apostolskiej, gdyż „mówimy o spotkaniu z adwokatem diabła”, który usprawiedliwia zabijanie i cały czas kłamie. Tymczasem papież reprezentuje świat duchowości, pokoju, miłości i pragnienia zrozumienia między wszystkimi ludźmi.

- Papież nie ma szans na przekonanie korporacji adwokatów diabła, jaką obecnie jest Rosyjski Kościół Prawosławny – stwierdził dyplomata. I dodał, że spotkanie Franciszka z Cyrylem w kontekście wojny na Ukrainie byłoby dla Stolicy Apostolskiej stratą wizerunkową. 

Gdyby jednak do spotkania doszło, to nie powinno ono mieć charakteru dwustronnego (jak odwołane spotkanie, planowane na 14 czerwca w Jerozolimie), ale w ramach wydarzenia z udziałem wielu uczestników.

Papież Franciszek został zaproszony do Kazachstanu, by wziąć udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbędzie się we wrześniu w Nur-Sułtanie.

pb (KAI/RISU) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe