Konflikt prawosławno-koptyjski w Egipcie. Poszło o powiązania z Rosją

Prawosławny patriarcha Aleksandrii Teodor ostro skrytykował decyzję papieża Kościoła koptyjskiego Tawadrosa II o przekazaniu jednego z kairskich kościołów koptyjskich Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu w celu sprawowania tam liturgii dla prawosławnych, którzy przeszli pod jego jurysdykcję.
Zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadros II (Teodor II) Konflikt prawosławno-koptyjski w Egipcie. Poszło o powiązania z Rosją
Zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadros II (Teodor II) / wikipedia/CC BY-SA 2.0/OSCE Parliamentary Assembly

W wysłanym do koptyjskiego papieża liście Teodor II nazwał to „bezpośrednią ingerencją w poważne sprawy wewnętrzne Kościoła prawosławnego”, a także bezpośrednio w jego „administracyjną i duszpasterską jurysdykcję jako prawosławnego arcybiskupa Aleksandrii oraz papieża i patriarchy całej Afryki w sprawach dotyczących wyłącznie wewnątrzprawosławnych relacji”.

Przypomniał, że Rosyjski Kościół Prawosławny dla własnych celów jednostronnie dezawuuje inne Kościoły prawosławne, które uznały autokefalię przyznaną Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy przez Patriarchat Konstantynopola. W dodatku Kościół rosyjski „nie poprzestał na słowach, ale poszedł dalej, nielegalnie wkroczył w naszą duchową jurysdykcję, próbując przekupić duchownych i parafie w Afryce dla odwetu i samolubnych celów”.

Teodor przestrzegł Tawadrosa II, że decyzja Koptów zniechęca do dalszych prób współpracy z nimi i bezpośrednio zagraża stosunkom między Kościołami. - Fakt zignorowania Wszechprawosławnego Kościoła Aleksandrii w sprawie dotyczącej jego relacji z innym Kościołem prawosławnym w ramach jego jurysdykcji jest poważnym błędem i aktem niewdzięczności wobec naszego patriarchatu, który stał u boku Kościoła koptyjskiego w trudnych chwilach – napisał prawosławny hierarcha.

Pod koniec ub.r. Rosyjski Kościół Prawosławny przyjął pod swoją jurysdykcję 102 duchownych z ośmiu państw afrykańskich, którzy nie zgadzali się z uznaniem przez Patriarchat Aleksandryjski autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Jednocześnie utworzył swój egzarchat patriarszy w Afryce, będącej obszarem kanonicznym Patriarchatu Aleksandrii. W ramach nowego egzarchatu utworzono dwie eparchie (diecezje): kairską i północnoafrykańską oraz johannesburską i południowoafrykańską. Na czele nowej struktury z tytułem metropolity klińskiego stanął 53-letni abp Leonid (Gorbaczow). Mianowano go nie tylko egzarchą Afryki, ale także ordynariuszem eparchii północnoafrykańskiej i tymczasowym zwierzchnikiem eparchii południowoafrykańskiej.

pb (KAI/orthodoxtimes.com) / Kair


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe