Upadł rząd Estonii. Premier Kaja Kallas podała się do dymisji

W czwartek rano premier Estonii Kaja Kallas oficjalnie poinformowała o dymisji swojej i całego rządu. Jednocześnie zaproponowała zwołanie na piątek nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu, na którym poprosi o mandat do stworzenia nowej koalicji rządowej.
 Upadł rząd Estonii. Premier Kaja Kallas podała się do dymisji
/ Photo: Egert Kamenik (EU2017EE)

Już w ubiegłym tygodniu poinformowano, że Partia Reform prowadzona przez Kaję Kallas osiągnęła porozumienie w sprawie sformowania nowej koalicji z chadeckim ugrupowaniem Ojczyzna i centrolewicową Partią Socjaldemokratyczną. Nowy blok będzie miał razem 56 deputowanych w liczącym 100 miejsc parlamencie.

Szefowa rządu zapowiedziała wówczas, że w późniejszym terminie złoży rezygnację, aby mogła ją ponownie powołać na stanowisko nowa większość parlamentarna.

To się stało właśnie dzisiaj. Kaja Kallas oficjalnia podała się do dymisji i zaproponowała zwołanie na piątek nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu, na którym poprosi o mandat do stworzenia nowej koalicji rządowej.

 

 

Na początku czerwca prezydent Estonii Alar Karis odwołał, na wniosek Kallas, wszystkich siedmiu ministrów koalicyjnej Partii Centrum, w tym minister spraw zagranicznych Evę-Marię Liimets i szefa resortu spraw wewnętrznych Kristiana Jaaniego.

Koalicja rządowa w Estonii składała się z centroprawicowej Partii Reform Kallas i centrolewicowej Partii Centrum, z którą premier zerwała współpracę 3 czerwca, gdy Centrum zagłosowało wraz ze skrajną prawicą, by zablokować rządowy plan reformy systemu edukacji. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe