Obserwatorium Watykańskie o zdjęciach z teleskopu Webba: Cenny i konieczny pokarm dla ludzkiego ducha

W ostatnich dniach świat obiegły pierwsze niezwykłe zdjęcia wykonane przez kosmiczny teleskop Jamesa Webb, które rejestrują galaktyki oddalone od nas o biliony lat świetlnych. Do sprawy odniósł się dyrektor watykańskiego obserwatorium.
Pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba  Obserwatorium Watykańskie o zdjęciach z teleskopu Webba: Cenny i konieczny pokarm dla ludzkiego ducha
Pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba / EPA/NASA, ESA, CSA, and STScI HANDOUT MANDATORY CREDIT: (NASA, ESA, CSA, and STScI) HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Zdjęcia galaktyk powstałych niedługo po Wielkim Wybuchu, zrobione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, są fascynującym przedsmakiem tego, czego możemy dowiedzieć się w przyszłości dzięki temu urządzeniu – oświadczył dyrektor watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego brat Guy Consolmagno. Dodał, że wiedza, dzięki której mógł powstać teleskop Webba jest „próbą wykorzystania inteligencji, w jaką wyposażył nas Bóg, do zrozumienia logiki wszechświata, gdyż wszechświat nie funkcjonowałby, gdyby nie był logiczny”.

W ogłoszonym komunikacie br. Colsomagno dodał, że świat jest nie tylko logiczny, ale i piękny. "Jest dziełem Boga nam objawionym i możemy w nim dostrzec jednocześnie Jego niezwykłą moc i Jego umiłowanie piękna" – wskazał watykański astronom.

Szczególnie cieszy go odkrycie pierwszych znaków pary wodnej w atmosferze jednej z egzoplanet [krążących wokół innej gwiazdy niż Słońce – KAI] „150 lat po tym, jak o. Angelo Secchi umieścił pryzmat przed obiektywem swego teleskopu na dachu kościoła św. Ignacego w Rzymie i dokonał pierwszych spektralnych pomiarów atmosfery planet naszego układu słonecznego”.

- Mogę sobie tylko wyobrazić, jak byłby szczęśliwy widząc, że nauka, której był pionierem jest stosowana do [badania] planet mu nieznanych, które krążą wokół dalekich gwiazd – powiedział astronom-jezuita w rozmowie z agencją SIR.

Dał też wyraz osobistej satysfakcji z powodu tego, że większość naukowców zaangażowanych w projektowanie i budowę teleskopu Webba to jego osobiści przyjaciele. 

Zaznaczył również, że fotografie z teleskopu Webba „są cennym i koniecznym pokarmem dla ludzkiego ducha – nie samym chlebem żyjemy – szczególnie w obecnych czasach”.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został zbudowany w latach 2007–2021. W przestrzeń kosmiczną wystrzelono go w grudniu ub.r. Służy do obserwacji kosmosu w podczerwieni.

pb (KAI/SIR) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe