Mularczyk: Raport o polskich stratach podczas II WŚ zostanie opublikowany w najbliższym czasie

Temat reparacji wojennych od Niemiec dla Polski powraca. Na ich temat w kontekście specjalnego raportu na antenie Polskiego Radia 24 wypowiedział się poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – Arkadiusz Mularczyk.
 Mularczyk: Raport o polskich stratach podczas II WŚ zostanie opublikowany w najbliższym czasie
/ YouTube/zrzut ekranu

Polskie straty wojenne

Arkadiusz Mularczyk w rozmowie w Polskim Radiu 24 podkreślił, że raport dotyczący polskich strat poniesionych w wyniku II wojny światowej "zmierza ku ukończeniu". Dodatkowo polityk reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość podkreślił, że dokument był poddany konsultacją pod kątem eksperckim oraz politycznym. W dodatku osoby, które podjęły się jego analizie wskazały na konieczność wprowadzenia uzupełnień.

– Każda zmiana do raportu wiąże się później ze zmianą tłumaczenia, korektą tłumaczeń. To jest proces długotrwały - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Musimy mieć pełną świadomość, że na tysiącu kilkuset stron ciężko zawrzeć opis wszystkich zbrodni, jakie miały miejsce na ziemiach polskich podczas II wojny światowej - powiedział Mularczyk.

Polityk podkreślił także, że publikacja raportu jest zależna przede wszystkim od konieczności wykonania szeregu dokładnych badań. W tym aspekcie łatwiejsze do wykazania są straty w ujęciu materialnym, lecz już trudniejsze w kwestii strat ludzkich, czy utraconego potencjału gospodarczego w wyniku wojny.

– To nie jest takie proste wystawienie faktury Niemcom - podkreślił Mularczyk.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości nie krył, że dokument jest ważny w perspektywie przyszłych roszczeń, które będą kierowane w drogą polityczną, dyplomatyczną i prawną.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe