Unijni komisarze: barbarzyństwo Rosjan musi się skończyć

Tysiące cywilów zostało już zamordowanych na Ukrainie. To barbarzyńskie rosyjskie zachowanie, całkowicie lekceważące międzynarodowe prawo humanitarne, musi się natychmiast skończyć - napisali we wspólnym oświadczeniu szef dyplomacji UE Josep Borrell i komisarz ds. pomocy humanitarnej Janez Lenarcic.
 Unijni komisarze: barbarzyństwo Rosjan musi się skończyć
/ Atak rakietowy w Winnicy/ YouTube/zrzut ekranu

"Rosyjskie siły inwazyjne na Ukrainie zaatakowały budynek cywilny i centrum kulturalne w Winnicy, zabijając ponad 20 osób i raniąc dziesiątki innych, z których wiele krytycznie. Unia Europejska w najostrzejszych słowach potępia to ciągłe masowe atakowanie obiektów cywilnych, w tym szpitali, placówek medycznych, szkół i schronisk. To okrucieństwo w Winnicy jest ostatnim z długiej serii brutalnych ataków wymierzonych w ludność cywilną i infrastrukturę cywilną" - napisali komisarze.

Jak podkreśli, agresja Rosji na Ukrainę pustoszy ten kraj od ponad czterech i pół miesiąca. "Bucza, Mariupol, Kramatorsk, Krzemieńczuk, Słowiańsk, Czasiw Jar, Charków, Odessa, a teraz Winnica – Siły Zbrojne Rosji i ich pełnomocnicy zostawiają ślad krwi na Ukrainie. Tysiące cywilów zostało już zamordowanych. To barbarzyńskie rosyjskie zachowanie, całkowicie lekceważące międzynarodowe prawo humanitarne, musi się natychmiast skończyć" - podkreślili.

Ich zdaniem ludność cywilna nadal płaci wysokie żniwo w tej wojnie, ze względu na fundamentalne lekceważenie przez Rosję międzynarodowego prawa humanitarnego, "w obliczu śmierci, przemocy, w tym przemocy seksualnej, przymusowych deportacji i zniszczenia".

"Nie może być bezkarności za naruszenia i zbrodnie popełnione przez siły rosyjskie i ich politycznych przełożonych. Wszyscy odpowiedzialni za te zbrodnie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny, zgodnie z prawem międzynarodowym. UE wspiera wszelkie wysiłki na rzecz rozliczania naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego" - podsumowali w oświadczeniu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe