"Pokusa lekceważenia konstytucji". Nawet Matczak zaniepokojony planami "usuwania prezesów NBP i TK"

Prawnik Marcin Matczak, prof. Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał z Interią i wyraził zaniepokojenie pomysłami "usuwania NBP i TK". Tu wypowiedział się krytycznie o postępowaniu opozycji, która w jego ocenie pod pewnymi względami próbuje lekceważyć konstytucję.
Prof. Matczak krytykuje pomysł opozycji
Prof. Matczak krytykuje pomysł opozycji / Screen z kanału YouTube


Prof. Matczakowi nie do końca spodobały się ostatnie zapowiedzi polityków opozycji, chociażby Donalda Tuska.

– Dla mnie jako prawnika polska racja stanu wymaga, aby zakończyć niszczenie instytucji państwa. To się może wydarzyć na dwa sposoby. Może wygrać opozycja i bronić wartości państwa prawa. Niestety, z ostatnich wypowiedzi wynika, że i ona ma pokusę lekceważenia konstytucji – powiedział prof. Marcin Matczak.

– Choćby odwołanie prezesa Narodowego Banku Polskiego przed końcem kadencji. „Wyzerowanie" Trybunału Konstytucyjnego. To nie są rzeczy, które da się zrobić tak, jak ci ludzie mówią — dodał profesor.

Donald Tusk mówił o prezesie NBP

– Mówią niektórzy: 'Ale jak wy sobie poradzicie, nawet jeśli wygracie wybory? Przecież Glapiński dalej będzie prezesem NBP'. Adam Glapiński jest nie tylko niekompetentny. Adam Glapiński jest nie tylko nieprzyzwoity w tym, co robi. Adam Glapiński jest też nielegalny. Nie będzie ani jednego dnia dłużej prezesem NBP i nie trzeba będzie ustawy – mówił Donald Tusk, który na początku lipca odwiedził Radom.

Były premier w czasie konwencji PO podniósł temat zasiadania w zarządzie NBP, przypominając, że zgodnie z ustawą nie można być wybranym na więcej niż dwie kadencje.

– Wystarczyłaby dużo mniejsza wątpliwość, żeby gościa wyprowadzić z NBP. Ja to zrobię, ja to wam gwarantuję – zapewniał przewodniczący PO.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe