[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: "Czyż życie nie znaczy więcej?"

Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? (…) Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane (Mt 6, 25. 28b-33).
Mgławica Carina [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV:
Mgławica Carina / NASA, ESA, CSA, and STScI/webbtelescope.org

 

Pod koniec ubiegłego roku z pewnym wzruszeniem obserwowałam start promu wynoszącego na orbitę teleskop Jamesa Webba oraz początek jego dalszej wędrówki. Po ponad półroczu otrzymaliśmy pierwsze, wprost wspaniałe zdjęcia wykonane przez teleskop, które pozwalają nam sięgnąć poza granicę czasu i przestrzeni i oglądać nawet krańce wszechświata. Nie wiem, jak w innych osobach, ale we mnie obrazy te rodzą kilka różnych reakcji. Po pierwsze, zadziwienie nad ludzkim umysłem, który w skali kosmosu jest tak maleńki, a jednak paradoksalnie potrafi, w ramach swych znikomych możliwości, ogarnąć ów wszechświat. Czy to nie niezwykłe? Czy nie warto się tym ucieszyć? Po drugie, dotknęło mnie nieprawdopodobne piękno i harmonia kosmicznej przestrzeni, tego, jak chemiczne, fizyczne i matematyczne prawa potrafią wymalować ikony, o których marzyć mógłby tylko najbardziej utalentowany i biegły w swym fachu artysta. To mówi wiele o Twórcy tych praw. Sądzę, że ten temat warto wziąć na modlitwę. Po trzecie, pomyślałam sobie, że obserwacja kosmosu budzi we mnie w pewnej mierze reakcje analogiczne do tych, które wywołuje kontemplacja Boga. Są to: zachwyt, chęć poznania, zrozumienia, pociąg do Wielkiej Tajemnicy, ale też i swego rodzaju przestrach przed nieogarnioną mocą i wielkością. Swoiste misterium tremendum et fascinans. Po czwarte, i może na tę chwilę najważniejsze, powstało mi w głowie pytanie: czy życie nie znaczy więcej? Więcej niż to, co uważam na co dzień za swoje życie.

Kiedy byłam młodsza, nosiłam z sobie absolutnie irracjonalny lęk przed tym, że Ziemia spadnie. Nie była ważna świadomość istnienia fizycznych praw, gdy w grę wchodziła fobia. Zaniosłam to kiedyś Bogu na modlitwie - dopiero wtedy, gdy naprawdę zaczęło mnie to paraliżować. Jego bardzo konkretne odpowiedzi rozbrzmiewające w mojej jaźni, dotyczące zarówno konkretnej wiedzy, jak i bezpieczeństwa płynącego z Jego obecności uleczyły mnie wtedy. Kiedy patrzę na te zdjęcia wszechświata uwiecznionego niemal po jego krańce - oczywiście to światła galaktyk, które docierają do miejsca, w którym umieszczony jest teleskop, zatem najdalsze uchwycone przez niego obiekty pokazują obrazy sprzed miliardów lat - to myślę, że wiele z mojego strachu przed kosmosem, ale także wiele ze strachu przed życiem, wynika z podskórnego przekonania, że muszę wszystko kontrolować, wszelkie procesy, relacje, reakcje, gdy widzę, że kontroli nie mam, zaczynam się bać. Otóż nie muszę i ty również nie musisz. I to dobra nowina. Podwójnie dobra. Po pierwsze dlatego, że jest ktoś, znacznie większy od nas, kto się tym zajmuje. Po drugie dlatego, że daje to możliwość oderwania nosa od ziemi i spojrzenia w górę, gdzie „niebo gwiaździste nade mną”, gdzie widać, że życie to coś więcej niż nasze starania, nasze sprawy, nasze troski, a prawdziwym i pierwszym powołaniem jest zachwyt Pięknem, Wielkością i Dobrocią. Zachwyt dający wolność i radość, i ulgę. Nie namawiam, rzecz jasna, to zawalania istotnych spraw dnia codziennego, namawiam do podnoszenia głowy w górę i nadawania naszym sprawom właściwej perspektywy. Bo ani choroby, ani długi, ani straty, ani żadne inne kłopoty - jakkolwiek nie byłyby ciężkie - nas nie definiują, są po prostu trudnymi okolicznościami życia, czymś, co się nam wydarzyło. Definiuje nas przynależność do Boga.

Nieco podobnie sprawa ma się z dzisiejszą Ewangelią, można troszczyć się o wiele nie doznając pocieszenia, jeśli nie opieramy na zasłuchaniu, zapatrzeniu w Boga. „Zrzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma; nie dopuści nigdy, by miał się zachwiać sprawiedliwy” (Ps 55, 23). Trudno zarzucić św. Matce Teresie, że nie troszczyła się o innych, a jednak ani ona, ani jej siostry nie wychodziły na ulice Kalkuty, by opiekować się chorymi i bezdomnymi, bez wcześniejszej godzinnej adoracji. Dla właściwej perspektywy. By złożyć swój ciężar na Panu. By pamiętać, że życie znaczy więcej. Nie tylko w perspektywie eschatologicznej, ale już tu, teraz. Odłożenie wszystkiego, by zachwycić się harmonią wszechświata, by patrzeć na otoczenie innymi oczami, by rozmawiać z Bogiem, to nie strata czasu, to sięganie po paliwo, które pozwala nam żyć.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Afera wokół Szymona Marciniaka. UEFA ogłosiła decyzję ws. sędziowania finału Ligi Mistrzów z ostatniej chwili
Afera wokół Szymona Marciniaka. UEFA ogłosiła decyzję ws. sędziowania finału Ligi Mistrzów

UEFA w oficjalnym komunikacie poinformowała, że Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Pałac Buckingham. Książę William i Kate Middleton przyłapani na sprzeczce [WIDEO] z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Książę William i Kate Middleton przyłapani na sprzeczce [WIDEO]

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Książę William i Kate Middleton zostali przyłapani na sprzeczce. Cała sytuacja miała miejsce podczas rozmowy z nową księżniczką Jordanii na jej ślubie. Wszystko zarejestrowały kamery.

Ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów. Andrzej Duda proponuje nowelizację z ostatniej chwili
Ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów. Andrzej Duda proponuje nowelizację

– Przygotowałem projekt nowelizacji ustawy o komisji ws. badania rosyjskich wpływów; jeszcze w piątek znajdzie się w Sejmie – poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

Gutowski i Overbeek z tytułami „Hien Roku 2023” z ostatniej chwili
Gutowski i Overbeek z tytułami „Hien Roku 2023”

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) przyznał tytuły Hien Roku 2023 Marcinowi Gutowskiemu, autorowi reportażu telewizyjnego „Franciszkańska 3” pokazanego w TVN24 oraz Ekke Overbeekowi, autorowi książki „Maxima culpa.

Afera wokół Szymona Marciniaka. Jest reakcja Ministerstwa Sportu i Turystyki z ostatniej chwili
Afera wokół Szymona Marciniaka. Jest reakcja Ministerstwa Sportu i Turystyki

Przekazaliśmy oficjalne stanowisko Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie sędziego Szymona Marciniaka do UEFA - resort poinformował na Twitterze.

Wiceszef MSZ: Sprawa sędziego Marciniaka i kłamliwego donosu na niego to niebywały skandal z ostatniej chwili
Wiceszef MSZ: Sprawa sędziego Marciniaka i kłamliwego donosu na niego to niebywały skandal

Sprawa sędziego Szymona Marciniaka i kłamliwego donosu na niego, to niebywały skandal - ocenił w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zachęcał też polityków różnych opcji politycznych do podpisania listu skierowanego do UEFA "podkreślającego szacunek dla profesjonalizmu sędziego Marciniaka".

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

67 cudzoziemców próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Konga i Kuby; 13 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – podała SG w raporcie z minionej doby.

Smokowski: Na ten moment Szymon Marciniak został odsunięty od sędziowania finału Ligi Mistrzów z ostatniej chwili
Smokowski: Na ten moment Szymon Marciniak został odsunięty od sędziowania finału Ligi Mistrzów

Dziennikarz i komentator sportowy Tomasz Smokowski poinformował, że na ten moment sędzia Szymon Marciniak jest zawieszony i nie poprowadzi finału Ligi Mistrzów. Dodaje jednak, że "sprawa jest jeszcze do uratowania".

Oddziały Kadyrowa wracają na Ukrainę. Aktywna operacja w nowym regionie z ostatniej chwili
Oddziały Kadyrowa wracają na Ukrainę. "Aktywna operacja w nowym regionie"

Dowódca czeczeńskiego oddziału komandosów Achmat i zastępca dowódcy 2. Korpusu Armii Apty Alaudinow przekazał na Telegramie, że jego oddział rozpoczął aktywne przygotowania do ofensywy na nowym terenie. 

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Syn króla Karola III podjął szokującą decyzję z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Syn króla Karola III podjął szokującą decyzję

Wczoraj brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja o tym, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Tymczasem, jak wskazuje dziś „Daily Mail”, decyzja księcia i księżnej Sussex ma być zupełnie inna. Pałac Buckingham nie będzie zadowolony…

Emerytury
Stażowe