Polityk PO zaskakująco: Niemcy zaprzepaściły swoją szansę na przywództwo w Europie

Poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz w mocnym tonie podsumował Niemcy i kanclerza Scholza. Chodzi o politykę ws. wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Polityk PO zaskakująco: Niemcy zaprzepaściły swoją szansę na przywództwo w Europie
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / Olaf Scholz, Foto: www.stephan-roehl.de, CC BY-SA 2.0


Polityk rozmawiał z telewizją WP, komentując problem turbiny do Nord Stream 1.

– Niemcy zaprzepaściły ostatecznie swoją szansę na przywództwo europejskie w dającej się przewidzieć przyszłości przez to, jak zachowują się w sprawie ukraińskiej. Chwiejnie, lękliwie, pod wpływem zmasowanej krytyki dopiero coś uruchamiają, a kanclerz Scholz okazał się słabym, bezbarwnym, tchórzliwym politykiem. Pod takim przywództwem Niemcy nie mają szans na przywództwo w Europie – stwierdził Sienkiewicz.

– Okazuje się, że poza potężną gospodarką – zobaczymy, jak będzie sobie dawała teraz radę – Niemcy politycznie są w stosunku do swojej gospodarki karłem. Myślę, że te miesiące zmieniły nastawienie i opinii europejskiej, i polityków na temat tego, czym są i czym mogą być Niemcy – dodał polityk PO.

Kanclerz Olaf Scholz w kwietniu zapewniał, że Niemcy są w czołówce państw, które wspierają militarnie Ukrainę.

– Niemcy są jednym z najważniejszych militarnych sojuszników Ukrainy. Nikt nie dostarcza broni na taką skalę, jak Niemcy – mówił szef niemieckiego rządu.

Przypominał, że Berlin dzieli się z ukraińskim wojskiem nowymi systemami artyleryjskimi, a także przeprowadza niezbędne szkolenia dla żołnierzy.

Tymczasem, jak twierdzi były już ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk „przez 100 dni wojny ani jeden ciężki sprzęt nie został dostarczony z Niemiec na Ukrainę".
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe