Gaz z tego kraju zastąpi w Europie rosyjski? Umowa została zawarta

Państwa Unii Europejskiej i sama wspólnota robią wszystko, aby uniezależnić się od surowców z Rosji, a w tym także gazu. W związku z tym Unia Europejska i Azerbejdżan podpisały umowę, z której wynika, że surowiec z Azerbejdżanu ma być przysyłany w większej ilości niż to miało miejsce do tej pory.
 Gaz z tego kraju zastąpi w Europie rosyjski? Umowa została zawarta
/ pixabay.com

Gaz z Azerbejdżanu w większej ilości

Porozumienie w kwestii energii w poniedziałek podpisał prezydent Azerbejdżanu – Ilhama Alijewa i szefowa Komisji Europejskiej – Ursule von der Leyen. Treść zawrtej umowy dotyczy zwiększenia dwukrotnie zdolności przesyłowej południowego korytarza gazowego. W ten sposób do Unii Europejskiej ma co roku trafiać 20 mld metrów sześciennych błękitnego surowca. Taki stan ma obowiązywać do 2027 roku.

– Dzisiaj, dzięki nowemu protokołowi ustaleń, otwieramy nowy rozdział naszej współpracy energetycznej z Azerbejdżanem, kluczowym partnerem w naszych wysiłkach na rzecz odejścia od rosyjskich paliw kopalnych. Dążymy nie tylko do wzmocnienia już istniejącego partnerstwa, które gwarantuje stabilne i niezawodne dostawy gazu do UE za pośrednictwem południowego korytarza gazowego. Tworzymy również podstawy długoterminowego partnerstwa na rzecz efektywności energetycznej i czystej energii, ponieważ obie strony dążą do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Energia jest jednak tylko jednym z obszarów, w których możemy zacieśnić współpracę z Azerbejdżanem i z niecierpliwością oczekuję pełnego wykorzystania potencjału naszych stosunków - powiedziała szefowa KE.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe