"Co ci polscy okupanci tu robią?" Usunięto figury króla Jagiełły i księcia Witolda z Białoruskiego Narodowego Muzeum Historycznego

Białoruskie Narodowe Muzeum Historyczne postanowiło usunąć figury króla Jagiełły oraz w. ks. Witolda. Wiadomość na ten temat przekazał serwis "Biełsat TV" i także białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan za pośrednictwem Twittera.
/ Wikimedia Commons/Władysław Jagiełło aut. Jan Matejko

Na tym jednak zmiany w muzeum mają się nie skończyć. Z informacji serwisu "Belsat" wynika, że dyrekcja instytucji ma także zamiar usunąć ekspozycję poświęconą szlachcie z działu heraldyka i zastąpić ją ekspozycją poświęconą Imperium Rosyjskiemu.

Co jednak z figurami króla Jagiełły oraz księcia Witolda? Ich miejsce ma zastąpić wystawa, która będzie przedstawiać Zamek Krewski. W tej sytuacji mało prawdopodobne jest, aby figury w najbliższym czasie powróciły na swoje dotychczasowe miejsce.

Serwis "Belsat" poinformował także, że z informacji dziennika "Nasza Niwa" wynika, że na obie figury została "złożona skarga".

– Złożono skargę na Witolda i Jagiełłę. Styl skargi brzmiał: „Co ci polscy okupanci tu robią?” – twierdzą źródła Naszej Niwy.

Figury w Białoruskim Narodowym Muzeum Historycznym zostały wystawione na widok publiczny w roku 2011.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe