Potężny niszczyciel czołgów dla polskiej armii. Dziś umowa na program Ottokar-Brzoza

Dziś przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zostanie zatwierdzona umowa na potężny niszczyciel czołgów w programie Ottokar-Brzoza. Pierwsze dostawy systemu do polskiej armii mają mieć miejsce w 2023 roku.
Pocisk Brimstone podwieszony do skrzydła samolotu Tornado Potężny niszczyciel czołgów dla polskiej armii. Dziś umowa na program Ottokar-Brzoza
Pocisk Brimstone podwieszony do skrzydła samolotu Tornado / Wikipedia OGL v.1,0 Sergeant Laura Bibby

Przedmiotem umowy ramowej na realizację programu Ottokar Brzoza jest pozyskanie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów. Jej stronami są Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum PGZ-OTTOKAR (w skład którego wchodzą również: Huta Stalowa Wola, Mesko oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne). Kontraktowanie umów wykonawczych zakończy się w przyszłym roku. W 2023 r. wykonawca dostarczy pierwsze prototypowe egzemplarze niszczycieli czołgów.

 

Pociski Brimstone

Podstawowym zadaniem niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza będzie niszczenie celów opancerzonych z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy. W skład modułów, oprócz niszczycieli czołgów i wozów towarzyszących, wejdą również przeciwpancerne pociski kierowane oraz pakiety szkoleniowe i logistyczne. Planuje się, że wszystkie wozy zostaną oparte o pojazdy dostarczone przez polski przemysł. W roli efektora systemu planowane jest wykorzystanie przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe