"Bóg zapłać Wojciechowi Korkuciowi! Antysemicka wystawa!". Ogromne emocje. Wielki sukces wystawy w CSW

Instalacja Wojciecha Korkucia Pierwszy transport prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 20 czerwca do 14 sierpnia 2022 jest kontynuacją artystycznego projektu, który twórca rozpoczął w 2020 roku, zainspirowany rozmową z Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiarą eksperymentów Josefa Mengele, a dziś kustoszem honorowym tego projektu. Odpowiadając na jej apel, zdecydował się wziąć udział w projekcie przywracania pamięci o pierwszym transporcie Polaków do największej fabryki śmierci w historii świata.
Zdjęcia Więźniów I Transportu do Auschwitz we współczesnych ubraniach
Zdjęcia Więźniów I Transportu do Auschwitz we współczesnych ubraniach / CSW. Materiały prasowe

Na wystawie możemy zobaczyć obozowe zdjęcia polskich Więźniów Pierwszego Transportu do Auschwitz we współczesnych ubraniach, co wywołuje bolesne wręcz emocje poprzez przybliżenie postaci współczesnemu odbiorcy. Taka forma przypomnienia o tym, że pierwszymi Więźniami Auschwitz byli Polacy wywołała furię Gazety Wyborczej.

- Kuriozalna wystawa w CSW Zamek Ujazdowski. Wojciech Korkuć, ulubiony artysta prawicy, znany z homofobicznych plakatów i pracy dla Marszu Niepodległości, zapisuje więźniów Auschwitz do dzisiejszej skrajnej prawicy.

- pisał na łamach Wyborczej Witold Mrozek.

Bardzo możliwe, że furia Wyborczej tylko wzmogła popularność wystawy. O skrajnych emocjach wywołanych instalacją Korkucia, świadczą wpisy w w księdze gości wystawy.

 

Wpisy w księdze gości

- Bardzo fajnie zrobiona wystawa

- Brawo Wojtek! Pamięć jest siłą narodu. Kto zapomina ten jest martwy

- Tak, to zrobili Polakom Niemcy, a Polacy nigdy tego nie zapomną!

- Bóg zapłać Wojciechowi Korkuciowi

- Historia jest nauczycielką życia. Środowiska antypolskie świadomie pozbawiają Polaków wiedzy historycznej byśmy byli bezbronni. Dlatego inicjatywa CSW i W. Korkucia jest cenna.

- piszą jedni

 

- Bulwersująca podmiana pojęć (...) Wstyd i hańba!

- Zakłamana antysemicka (dlaczego "antysemicka"? - przyp. red.). "Zero" prawdy historycznej!

- piszą inni

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe