Nigeria: makabryczny mord na księdzu

Katolicka diecezja Kafanchan w Nigerii poinformowała o „makabrycznym morderstwie” ks. Johna Marka Cheitnuma, który został porwany 15 lipca wraz z ks. Donatusem Cleopasem, przy czym ten ostatni bezpiecznie uciekł z rąk porywaczy.
 Nigeria: makabryczny mord na księdzu
/ pixabay.com/hpuppet

„Ks. John Mark Cheitnum, który został uprowadzony z plebanii parafii Chrystusa Króla w Yadin Garu, w Lere w stanie Kaduna, został brutalnie zabity przez swoich porywaczy w dniu, w którym został uprowadzony; w piątek 15 lipca 2022 roku” – napisał w oświadczeniu z 19 lipca kanclerz nigeryjskiej diecezji.

Ciało ks. Johna Marka „zostało odkryte już w stanie rozkładu we wtorek 19 lipca 2022 roku” stwierdził. Poinformowano, że tragicznie zmarły kapłan zostanie złożony w grobie w czwartek, 21 lipca podczas uroczystości, która rozpocznie się Mszą świętą w katedrze św. Piotra w diecezji Kafanchan, zaplanowaną na godzinę 10 rano czasu lokalnego. Jednocześnie zaapelowano do wiernych o powstrzymanie się od wszelkich odruchów zemsty. Kierownictwo nigeryjskiej diecezji katolickiej ogłosiło „dwudniową żałobę”. „Niech dusza ks. Johna Marka i dusze wiernych zmarłych spoczywają w pokoju" – prosi kanclerz diecezji Kafanchan w oświadczeniu z 19 lipca.

Nigeria zmaga się z falą przemocy ze strony uzbrojonych gangów, które często dokonują zabójstw i porwań dla okupu - głównie w niechronionych społecznościach wiejskich. Od 2009 roku, od utworzenia organizacji terrorystycznej Boko Haram, mającej na celu przekształcenie zachodnioafrykańskiego kraju w państwo islamskie, doświadcza on poważnych niepokojów wewnętrznych.

Boko Haram to jedno z największych ugrupowań islamistycznych w Afryce, przeprowadza masowe ataki terrorystyczne na różne cele, w tym na grupy religijne i polityczne, a także na ludność cywilną. Sytuację w zakresie bezpieczeństwa dodatkowo komplikuje postawa przeważnie muzułmańskich pasterzy Fulani, zwanych również milicją Fulani, którzy często ścierają się z chrześcijańskimi rolnikami. 

Fulanie to lud zamieszkujący zachodnioafrykańską sawannę, który - choć mieszka w rozproszeniu - liczy sobie nawet do 18 mln osób. Lud ten to - od ponad ośmiu wieków - muzułmanie. W przeszłości szczególnie nastawieni byli oni na  na ekspansję terytorialną, przymusowe "nawracanie" na islam i tworzenie państw teokratycznych. Są wśród nich zarówno grupy prowadzące osiadły tryb życia, jak i koczownicy.

Zabójstwo ks. Johna Marka następuje po serii innych zabójstw osób duchownych i wyznawców chrześcijaństwa w tym najludniejszym kraju Afryki.

st (KAI) / Kafanchan, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe