PGE zbuduje największy magazyn energii w Europie

Magazyny energii elektrycznej w Polsce zostaną wybudowane przez Polską Grupę Energetyczną. Przedsięwzięcie jest jednym z największych w swoim rodzaju w Europie.
 PGE zbuduje największy magazyn energii w Europie
/ pixabay.com

Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Promesa została wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - podała za pośrednictwem swojej strony Polska Grupa Energetyczna.

Magazyny energii PGE

Aktualna sytuacja na świecie wymusza działania na wielu płaszczyznach, a w tym także w sektorze energetycznym. W związku z tym każde przedsięwzięcie i jego realizacja jest wręcz na wagę złota. PGE zamierza posiadać 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku. Jednym z celów tego założenia jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego.

W dodatku magazyny energii w Żarnowcu mają wypełniać cele wynikające z założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to jeden z największych tego typu projektów w Europie.

– Grupa PGE pracuje nad budową największego magazynu energii w Europie. Projekt otrzymał, jako pierwszy w Polsce, promesę koncesji na magazynowanie energii. Celem strategicznym Grupy w obszarze magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju. Projekt magazynu energii w Żarnowcu wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie lepszej integracji energii elektrycznej z OZE oraz ograniczenia wykorzystania wysokoemisyjnych jednostek konwencjonalnych - mówił Wojciech Dąbrowski cytowany przez oficjalną stronę PGE.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe