Abp Szewczuk: Rosjanie zamykają Ukraińców w obozach koncentracyjnych

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk mówił na temat rosyjskich represji, tortur i zamykania Ukraińców w obozach. Hierarcha gorąco prosi o modlitwę.
 Abp Szewczuk: Rosjanie zamykają Ukraińców w obozach koncentracyjnych
/ pixabay.com/CarlottaSilvestrini

O tym, że okupant "znęca się nad naszymi chłopcami i dziewczętami" mówił w swym codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. - Nikt nie chce usłyszeć ich krzyku – dodał. Nadal prosi on także o szczególną modlitwę za Ukraińców, którzy pozostali na terenach okupowanych lub znaleźli się w rosyjskiej niewoli, w nowych obozach koncentracyjnych.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików przypomina Ukraińcom o znaczeniu modlitwy w czasie wojny, bo tylko człowiek, który się modli jest w stanie walczyć ze złem. Uczy tego tradycja chrześcijańskiej mądrości, do której odwołuje się w swych rozważaniach abp Szewczuk.

- Już od 147. dni stawiamy opór rosyjskiej nawale, wojnie, jaką nieprzyjaciel przyniósł na naszą ziemię. Ostatniej doby znów trzęsła się ukraińska ziemia w różnych jej częściach - powiedział duchowny.

- W sposób szczególny modlimy się za region zaporoski i dniepropietrowski. W regionie zaporoskim w mieście Hulajpołe nieprzyjaciel ostrzelał centrum miasta. Zginęło wielu ludzi. Podobnie w regionie dniepropetrowskim miasto Nikopol stało się epicentrum potężnego ataku rakietowego. Tam też jest wielu zabitych i rannych. Najbardziej intensywne walki toczą się regionie ługańskim i donieckim. Modlimy się za miasto Krematorsk, miasto-męczennika, bo i ono doświadczyło potężnego ostrzału. Jest wiele ofiar śmiertelnych i rannych. Płonie region charkowski, płoną regiony przygraniczne, sumski i czernichowski. Ale Ukraina trwa, walczy, modli się - podkreślił.

- Dziękujemy Panu Bogu i siłom zbrojnym Ukrainy, że dożyliśmy tego poranka i możemy stać w modlitwie przed obliczem Boga. Dziś chciałbym poprosić wszystkich o szczególną modlitwę za tych, którzy znoszą udręki i cierpienia z powodu wojny na Ukrainie. Wiele dziewcząt i chłopców znalazło się w niewoli nieprzyjaciela. Na terytoriach okupowanych doświadczają niesprawiedliwego uwięzienia. Poddawani są torturom. Znęcają się nad nimi. Nikt nie chce usłyszeć ich krzyku. Ale Pan Bóg widzi ich męki. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach. O tych, którzy przebywają w obozach filtracyjnych, w obozach koncentracyjnych, u rosyjskiego okupanta. O tych, których zabierają na przesłuchanie, torturują, znęcają się fizycznie, duchowo i psychicznie. Boże, Ty który cierpiałeś w ludzkim ciele, Ty, który cierpisz w ciele tych, których nęka wojna na Ukrainie, ratuj Twój naród i Twoje dzieci - modlił się arcybiskup większy kijowsko-halicki.

Radio Watykańskie / Kijów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe