"Jako premier przygotowałbym się, że pieniędzy nie będzie". Jacek Saryusz-Wolski bez ogródek o funduszach z KPO

W rozmowie na antenie telewizji wPolsce.pl europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski nie ukrywał swojego sceptycyzmu dot. wypłaty Polsce przez Komisję Europejską funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
/ Flickr/CC BY 2.0

Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że błędne jest określenie „dotacje” pojawiające się w przestrzeni publicznej w odniesieniu do kwoty 23.9 mld euro funduszy z KPO.

- Wszystko jest do spłacenia. Tylko pierwsza kwota dawana jest w formie dotacji, a potem trzeba ją zwrócić w formie zwiększonej składki, a druga część jest wprost zwracana - poinformował polityk. Zapytano go, czy gdyby był premierem, to zrezygnowałby z takich pieniędzy.

- Na pewno bym się przygotował na to, że tych pieniędzy nie będzie (...) Komisja Europejska łamała wszystkie ustalenia i przyrzeczenia, poczynając od tego, że złamała konkluzje Rady Europejskiej z grudnia 2020 roku, mówiące o tym, że wstrzymanie funduszy może mieć miejsce tylko w ściśle określonych przypadkach spraw korupcyjnych. Po drugie, założenie mówiło o tym, że tu chodzi o takie czy inne rozstrzygnięcia dotyczące sądownictwa, tymczasem chodzi o obalenie polskiego rządu wbrew demokratycznemu wyborowi (...). W zasadzie można się spodziewać, że tych pieniędzy nie będzie, bo oni dążą do takiej sytuacji, w której rząd potknie się na braku funduszy i opozycja przejmie władzę - podkreślił Jacek Saryusz-Wolski.

Zdaniem europosła, „Polska przeszkadza w projektach Berlina i Paryża, żeby stworzyć scentralizowane superpaństwo pod wodzą Francji, Niemiec i po drugie, żeby to superpaństwo weszło w bliską komitywę z Euroazją Putina”.

- Teraz w trzeciej sprawie Polska przeszkadza, a mianowicie domaga się, żeby pomóc tak Ukrainie, żeby ona wygrała z Rosją, a tamte kraje wcale nie są zainteresowane i chronią interesy Rosji. W każdym razie robią wszystko, żeby Rosja nie przegrała - skomentował europoseł. W jego opinii w Unii "nie mają żadnej motywacji, żeby Polsce te pieniądze wypłacić".

- Im nie jest po myśli, żeby Polska była silna i silnie sprzeciwiała się Rosji zwalczającej Ukrainę, projektowi sojuszu i komitywy z Rosją i wreszcie, żeby im bruździła w planie tej hegemonicznej tzw. Unii Europejskiej pod ich wodzą - podsumował Jacek Saryusz-Wolski.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe