Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Ten Polak stworzył najskuteczniejszy system monitorowania asteroid zmierzających w kierunku Ziemi

Ten Polak Paweł Filipkowski dla Biura Ochrony Planety Europejskiej Agencji Kosmicznej stworzył najskuteczniejszy system monitorowania asteroid i komet zapewniając bezpieczeństwo naszej Ziemi! Absolutnie wielki projekt.
Asteroida zmierzająca w kierunku Ziemi Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Ten Polak stworzył najskuteczniejszy system monitorowania asteroid zmierzających w kierunku Ziemi
Asteroida zmierzająca w kierunku Ziemi / Pixabay.com

Mamy 1 milion obiektów w układzie słonecznym. 30 000 z nich to tzw. NEO a więc obiekty blisko Ziemi a 2000 z nich są potencjalnie niebezpieczne. Są takie których średnica przekracza kilometr. Gdyby któryś z nich uderzył w Ziemię, skończylibyśmy jak dinozaury. NASA tworzy listę 20 obiektów które przynajmniej w jednej wizualizacji przecinają Ziemię. We wrześniu ubiegłego roku asteroida typu Apollo od strony słońca wielkości 70 metrów przeleciała w odległości połowy tej która nas dzięki od księżyca. Gdyby uderzyła w Ziemię spowodowałaby lokalną katastrofę tak jak w 2013 roku Meteor Czelabiński. 

Analizując niezliczoną ilość danych aplikacja Pawła Filipkowskiego pozwala z perfekcyjną dokładnością przewidzieć ułożenie ciał niebieskich na każdym miejscu Ziemi w każdej dacie i godzinie dając szansę na ich perfekcyjne monitorowanie. Jest wykorzystywana przez setki astronomów którzy każdego dnia dbają dziś o nasze bezpieczeństwo. 

Pawle gratuluję Ci tego projektu i pasji z jaką go rozwijasz. Kolejny przykład do dumy z naszego rodaka. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe