Zaskakujące słowa Łukaszenki: "Wojna na Ukrainie musi się zakończyć"

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko wezwał do porozumienia w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie, aby uniknąć „otchłani wojny nuklearnej”. O sprawie donosi Al Jazeera, powołując się na AFP.
 Zaskakujące słowa Łukaszenki:
/ Wikipedia - Okras / CC BY-SA 4.0

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że Moskwa, Kijów i zachodni sojusznicy muszą zgodzić się na wstrzymanie wojny na Ukrainie, by uniknąć „otchłani wojny nuklearnej”.

- Musimy zatrzymać, osiągnąć porozumienie, zakończyć ten bałagan, operację i wojnę na Ukrainie - powiedział Łukaszenko w czwartek w stolicy Białorusi, Mińsku.

- Zatrzymajmy się, a potem wymyślimy, jak dalej żyć (...) Nie ma potrzeby iść dalej. Dalej leży otchłań wojny atomowej. Nie ma potrzeby tam iść - przestrzegł dyktator. Podkreślił jednak, że winę za wybuch wojny ponosi Zachód, który miał dążyć do konfliktu z Rosją i prowokować trwający na Ukrainie rozlew krwi. Dodał, że wojny można było uniknąć, gdyby Moskwa otrzymała "gwarancje bezpieczeństwa", których domagała się od państw zachodnich.

- Gdyby Rosja was nie wyprzedziła, członkowie NATO, zorganizowalibyście się i zadali jej cios - przekonywał Łukaszenka.

„Wszystko zależy od Kijowa”

Łukaszenka stwierdził jednakże, iż to rząd Ukrainy może zakończyć konflikt, jeśli władze wznowią rozmowy pokojowe z Moskwą i zaakceptują jej żądania.

- Wszystko zależy od Ukrainy (...) Ta wojna może być zakończona na bardziej akceptowalnych dla Ukrainy warunkach - powiedział dyktator i wezwał Kijów, aby "usiadł przy stole negocjacyjnym i zgodził się na to, by nigdy nie zagrażać Rosji". 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe