[VIDEO] Klimatyści uważający się za "ostatnie pokolenie" przykleili się do szyby zabezpieczającej obraz Boticellego

Dwoje włoskich obrońców środowiska przykleiło w piątek dłonie do szyby chroniącej słynny obraz Sandro Botticellego "Wiosna". Uczestnicy protestu z ruchu Ostatnie Pokolenie rozłożyli na podłodze transparent z napisem "Nie dla gazu, nie dla węgla" i wznosili hasła przeciw degradacji środowiska. Interweniowała straż muzeum we Florencji; protestujący trafili na posterunek karabinierów.
Klimatyści przyklejeni do szyby ochraniającej obraz Boticellego
Klimatyści przyklejeni do szyby ochraniającej obraz Boticellego "Wiosna" / Screen TT RAI Radio1

W proteście łącznie uczestniczyły trzy osoby - młody mężczyzna i dwie kobiety; jedna z nich rejestrowała całe zdarzenie. Dwoje nałożyło warstwę kleju na szybę chroniącą arcydzieło, a potem przykleiło do niej dłonie ku konsternacji i zaciekawieniu zwiedzających.

Ich akcja to kolejny protest ruchu Ostatnie Pokolenie, który w poprzednich dniach blokował we Włoszech drogi, zakłócał imprezy artystyczne i sportowe. Teraz, jak wyjaśnili działacze, przenieśli swoje akcje w obronie środowiska i klimatu do muzeów odwiedzanych przez turystów z całego świata.

Za akcję w Galerii Uffizi odpowiedzą przed wymiarem sprawiedliwości, bo - jak podały media - usłyszą zarzuty zakłócenia funkcjonowania placówki muzealnej i stawiania oporu funkcjonariuszom oraz organizację nielegalnego protestu i wyrządzenia szkód. Są one niewielkie; bezcenny obraz Botticellego jest nietknięty. "Gdyby nie specjalna ochrona zapewniona najważniejszym arcydziełom w muzeum od kilku lat obraz mógłby ucierpieć" - oświadczyła dyrekcja Uffizi.

Przypomina się, że niedawno w National Gallery w Londynie dwie aktywistki przykleiły dłonie do obrazu Johna Constable'a. (PAP)

sw/ ap/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe