Szojgu: "Podjęliśmy się tego zobowiązania"

"Rosja nie będzie korzystać z tego, że porty będą rozminowane i otwarte" - powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez prokremlowską agencję Tass.
 Szojgu:
/ Prezydent Rosji Władimir Putin z szefem MON Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szojgu / fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.

Nie będziemy korzystać z tego, że porty będą rozminowane i otwarte. Podjęliśmy się tego zobowiązania - powiedział o porozumieniu Siergiej Szojgu.

Jak dodał, w związku z podpisaniem porozumienia, Rosja zobowiązała się do dotrzymania terminów.

- Oprócz tego, w nim jest określona konkretna data, dokładniej, termin, podczas którego to wszystko będzie się odbywać - mówił.

Jest porozumienie ws. eksportu ukraińskiego zboża

"Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne" - przekazał w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Stambule, gdzie trwały negocjacje między delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

"Umowa pozwoli na znaczący eksport zboża przez trzy kluczowe ukraińskie porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem)" - zaznaczył Guterres.

Dodał, że na porozumieniu zyskają kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód.

Sekretarz generalny ONZ wezwał też Rosję i Ukrainę do pełnego stosowania się do zapisów umowy.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe