Niemieckie media: "Czy Polska wydzierżawi niemieckie elektrownie atomowe?"

„Fakt, że niemiecki rząd pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę nie zamierza wydłużyć okresu pracy trzech czynnych jeszcze elektrowni atomowych, skłania polskich parlamentarzystów do kreatywnych pomysłów” – pisze Philipp Fritz w niemieckim dzienniku „Die Welt”.
 Niemieckie media:
/ / J.-H. Janßen, Wikipedia - CC BY-SA 3.0

Uwagę niemieckiego dziennikarza zwrócił pomysł posłów Lewicy, by Polska wydzierżawiła niemieckie elektrownie jądrowe i udostępniała wytwarzany przez nie prąd europejskim odbiorcom. Autorzy pomysłu wezwali polski rząd do podjęcia rozmów w tej sprawie z władzami w Berlinie.

Fritz wspomina o współprzewodniczącym partii Razem Adrianie Zandbergu, który podczas niedawnej wizyty w Berlinie nazwał decyzję o wyłączeniu do końca roku elektrowni atomowych „złą i skrajnie nieodpowiedzialną”. Jego zdaniem jest to „zbrodnia na klimacie” i służy jedynie Gazpromowi i Kremlowi.

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak, jedna z inicjatorek propozycji dzierżawy, zastrzega, że nie chodzi o reaktywację wszystkich elektrowni jądrowych, lecz jedynie o przedłużenie okresu pracy części z nich. 

Zdaniem niemieckiego dziennikarza polski parlament zareagował na propozycję Lewicy dawno nie spotykaną jednością.  Wszystkie partie poparły ten projekt.  


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe