Ekspert wskazał kilka scenariuszy. Chodzi o Putina

John Sweeney, brytyjski dziennikarz śledczy i pisarz, wskazał kilka scenariuszy obalenia Władimira Putina.
Władimir Putin  Ekspert wskazał kilka scenariuszy. Chodzi o Putina
Władimir Putin / Flickr.com/Public domain

– Inwazja na Ukrainę ukazała prawdziwe oblicze Władimira Putina i pomogła Zachodowi zrozumieć, że od dawna jesteśmy w stanie wojny z Rosją – powiedział autor książki „Killer in the Kremlin”.

Pisarz w czasie spotkania w Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej w Londynie (FPA) opowiedział o swoich przemyśleniach w związku z wojną na Ukrainie.

– Do 24 lutego zachodni przywódcy byli zbyt wystraszeni, co w połączeniu z chciwością powodowało, że pozwalali Putinowi na kolejne rzeczy. Przez lata obawiałem się, że i liderzy, i opinia publiczna na Zachodzie nie traktują zagrożenia ze strony Putina wystarczająco poważnie, przez długi czas na Zachodzie za dużo wydawaliśmy na przyjemności, a za mało na bronienie demokracji. Ale wojna ukazała jego prawdziwe oblicze – podkreślił John Sweeney.

Czy Putin zostanie obalony?

Ekspert nie ma złudzeń, że „najszybszą i najlepszą drogą do zapewnienia bezpieczeństwa Zachodowi jest odsunięcie Putina od władzy”.

– To może się stać poprzez umożliwienie ukraińskim wojskom osiągnięcia zdecydowanego zwycięstwa, takiego, że rosyjskie wojska zostaną wypchnięte z całej Ukrainy i upokorzone. A to zapewne uruchomi serię zdarzeń podobnych do tych, które spotkały Mikołaja II – dodał. Następnie przedstawił kilka ewentualnych scenariuszy obalenia prezydenta Rosji.

Pierwszy scenariusz zakłada, że zrobią to oligarchowie, którzy mogą nie darować Putinowi tego, że zachodnie sankcje doprowadziły do ruiny ich biznesów. Drugi scenariusz wiązałby się z tym, że Putina pozbędą się generałowie, którzy jeszcze nie zginęli na froncie. Trzeci scenariusz – Putin bardzo przejmuje się stanem swojego zdrowia. Z tego powodu często poddaje się operacjom. Możliwe, że po którejś z nich nie wybudziłby się z narkozy.

Czwarty i najbardziej prawdopodobny scenariusz, zdaniem Sweeneya, to upływ czasu i naturalna konsekwencja wydarzeń. Władimir Putin mógłby, podobnie jak Adolf Hitler, odebrać sobie życie. 

– Sądzę, że jeśli rosyjska armia zostanie pokonana, to jej dowódcy oraz kluczowe osoby w resortach siłowych zwrócą się przeciw Putinowi. Do tego konieczne jest wysyłanie ciężkiego sprzętu w odpowiednich ilościach. Wielka Brytania wysyła, ale np. Włochy, Niemcy czy Francja nie robią tyle, ile by mogły – skwitował Sweeney.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe