Drohiczyńska kuria odpowiada na publikację GW dotyczącą nieobyczajnego zachowania księdza

Po niedawnym skandalu związanym z zachowaniem byłego już dyrektora biura prasowego archidiecezji białostockiej tym razem lokalna „Gazeta Wyborcza” pisze o SMS-ach o charakterze seksualnym, które – według białostockiej „GW” – wymieniać miał z młodym mężczyzną jeden z wysoko postawionych duchownych diecezji drohiczyńskiej, administracyjnie podległej archidiecezji białostockiej. Na sprawę zareagowała drohiczyńska kuria.
zdjęcie poglądowe Drohiczyńska kuria odpowiada na publikację GW dotyczącą nieobyczajnego zachowania księdza
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/niekverlaan

„Sebastian: Będzie ostro, jak się spotkamy.

Ks. Łukasz Gołębiewski: Oj tak. Bardzo bym chciał.

Sebastian: Tylko żeby moja dziura to wytrzymała.

Ks. Gołębiewski: Cudowny” – pisze białostocka „GW”.

„Ks. Łukasz Gołębiewski to kapelan biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, jego były sekretarz, a obecnie dyrektor Caritas diecezji drohiczyńskiej. Obecny biskup drohiczyński wie o tej aktywności ks. Gołębiewskiego od ponad miesiąca, ale decyzji wobec niego nie podejmuje” – zarzuca biskupowi medium.

W odpowiedzi na publikację „Gazety Wyborczej” drohiczyńska kuria opublikowała komunikat, w którym odnosi się do ww. sprawy. Oświadczenie publikujemy w całości:

Komunikat Kurii

Nawiązując do artykułu zamieszczonego na jednym z portali internetowych na temat ks. Łukasza Gołębiewskiego, Kuria Diecezjalna w Drohiczynie informuje, że sprawa jest badana od półtora miesiąca. Opisany w artykule kapłan zaprzecza jakoby to on brał udział w niemoralnym i gorszącym dialogu, którego fragmenty przytacza medialny przekaz. Treść wypowiedzi zasługuje niewątpliwie na surową ocenę i jest oburzająca, ale ich autorstwo musi być zweryfikowane na odpowiedniej drodze. Tezę medialną o rzekomej zwłoce władzy diecezjalnej w reakcji wobec opisanego kapłana studzi kan. 196 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że „pozbawienie urzędu, stanowiące karę za przestępstwo, może być dokonane tylko zgodnie z przepisami prawa”.

Ubolewamy nad tym, że sprawa opisana w artykule daje okazję do mówienia źle o Kościele i zapewniamy o woli rzetelnego jej wyjaśnienia.

Ks. Zbigniew Rostkowski

Kanclerz Kurii

Drohiczyn, dnia 26 lipca 2022 r.
L.dz. 697/2022

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe