Najnowszy TS, Jarosław Gowin: Trzeba równać do najlepszych

„Uczelnie przyjmowały każdego i każdego starały się za wszelką cenę przepychać przez kolejne etapy studiów. Nie jest żadną tajemnicą, że nawet na prestiżowych polskich uniwersytetach dziekani często zabraniali egzaminatorom stawiać oceny niedostateczne” - mówi Jarosław Gowinem, wicepremier i minister nauki. To ma się zmienić. Z wicepremierem rozmawiają Ewa Zarzycka i Andrzej Berezowski.
 Najnowszy TS, Jarosław Gowin: Trzeba równać do najlepszych
/ TS
Tematem numeru jest stan nauki w Polsce. „Aby zbudować naukowe zaplecze dla realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, rząd chce powołać  Narodowy Instytut Technologiczny (NIT), scentralizowaną jednostkę, która zunifikuje 26 instytutów badawczych.
Słowo „nit” znaczy po angielsku gnida i tak też w uproszczeniu określają projekt stosownej ustawy środowiska naukowe związane z instytutami” - pisze Andrzej Berezowski w artykule Ściągać też trzeba umieć.

Ponadto w numerze:
Chodzi nie tylko o  Polskę

- Przyjazd prezydenta Donalda Trumpa do Polski to wyraźny sygnał dla Pekinu, że amerykańska administracja nie odda walkowerem Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla dr Spasimir Domaradzki, politolog z Uczelni Łazarskiego i Res Publica Nowa,  w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Długie macki HGW
- Hanna Gronkiewicz-Waltz kazała dostarczyć do swojego gabinetu dokumentację związaną z reprywatyzacją kamienicy przy Noakowskiego 16, na której rodzina prezydent Warszawy zarobiła prawdopodobnie kilkanaście milionów złotych. Sęk w tym, że wujek męża Hanny Gronkiewicz-Waltz prawdopodobnie kupił kamienicę od szmalcowników – mówi Jan Mosiński, poseł PiS, członek komisji weryfikacyjnej  ds. reprywatyzacji w Warszawie, w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem.

By skorzystali najubożsi
W myśl zawartej umowy społecznej, waloryzacja rent i emerytur powinna pozwolić na utrzymanie realnej wartości świadczeń i dodatkowo być zwiększana o 50 proc. wzrostu gospodarczego – mówił członek KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny podczas obrad Rady Dialogu Społecznego. Związki zawodowe zaproponowały, by waloryzacja na 2018 r. wyniosła w praktyce 3,3 proc., a nie 2,4 proc., jak chce rząd i popierające go organizacje pracodawców. Więcej w artykule Anny Grabowskiej.

Chcemy rzeczywistego dialogu
Stworzenie realnej reprezentacji pracodawców w dialogu społecznym i opieszałość rządu w rozwiązywaniu problemów branży hutniczej – to główne tematy XXVII Kongresu Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”, który odbył się 27 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej. Więcej w artykule Anny Brzeskiej.

Nieprawidłowości w Praktikerze
Dziesięć decyzji płacowych na kwotę ok. 1,5 mln zł w odniesieniu do 512 pracowników, wniosek do sądu o ukaranie a nawet nakaz wstrzymania prac z powodu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia – to efekt kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy w sklepach Praktikera. Więcej w artykule Izabeli Kozłowskiej.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe