„To już tylko kwestia czasu”. Ekspert o tym kiedy mogą się rozpocząć rozmowy pokojowe Ukraina-Rosja

Rozwiązanie polityczne będzie w związku z tym mozolnie wykuwane, ale najpierw będziemy mieli jeszcze do czynienia z próbami przesądzenia sytuacji na polu boju. Jeżeli na froncie Ukraińcy nie są w stanie wygrać tej wojny, to trzeba zacząć myśleć o jakichś negocjacjach. Wydaje mi się, że jest to już tylko kwestią czasu – stwierdził na antenie Radia WNET Marek Budzisz.
 „To już tylko kwestia czasu”. Ekspert o tym kiedy mogą się rozpocząć rozmowy pokojowe Ukraina-Rosja
/ fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

W środę wieczorem sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że wkrótce porozmawia z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Politycy mają rozmawiać przede wszystkim o porozumieniu ws. eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, a także uwolnieniu przetrzymywanych w Rosji amerykańskich obywateli.

Zdaniem członka Strategy & Future, eksperta Marka Budzisza zapowiedziana rozmowa pomiędzy Blinkenem a Ławrowem to istotne wydarzenie w kontekście wojny, która trwa na Ukrainie od lutego. – Przełom to za dużo powiedziane, ale to jest jakaś zmiana – powiedział na antenie Radia WNET.

Budzisz twierdzi, że zarówno ukraińska jak i rosyjska strona będą musiały w końcu znaleźć jakiejś polityczne rozwiązanie całej sytuacji.

To oczywiście nie oznacza, że zaraz będziemy mieli do czynienia z rozmowami pokojowymi, natomiast wydaje się, że wszyscy są już zmęczeni tą wojną. Potencjały obu stron są znacząco osłabione. Rozwiązanie polityczne będzie w związku z tym mozolnie wykuwane, ale najpierw będziemy mieli jeszcze do czynienia z próbami przesądzenia sytuacji na polu boju

– zaznaczył.Zdaniem eksperta jeżeli Ukraińcy nie są w stanie wygrać wojny tak, aby wyprzeć Rosjan ze wszystkich utraconych terytoriów, to „trzeba zacząć myśleć o jakichś negocjacjach”.

Wydaje mi się, że jest to już tylko kwestią czasu. Oceniam, że jesienią tego roku będziemy mieli intensyfikację procesu rozmów – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do „swojej strony” o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

„To wyłączna prerogatywa Prezydenta”. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
„To wyłączna prerogatywa Prezydenta”. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. „Apeluję o niezwłoczne przyjęcie” z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. „Apeluję o niezwłoczne przyjęcie”

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

„Oni są na dnie”. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
„Oni są na dnie”. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe