„To już tylko kwestia czasu”. Ekspert o tym kiedy mogą się rozpocząć rozmowy pokojowe Ukraina-Rosja

Rozwiązanie polityczne będzie w związku z tym mozolnie wykuwane, ale najpierw będziemy mieli jeszcze do czynienia z próbami przesądzenia sytuacji na polu boju. Jeżeli na froncie Ukraińcy nie są w stanie wygrać tej wojny, to trzeba zacząć myśleć o jakichś negocjacjach. Wydaje mi się, że jest to już tylko kwestią czasu – stwierdził na antenie Radia WNET Marek Budzisz.
 „To już tylko kwestia czasu”. Ekspert o tym kiedy mogą się rozpocząć rozmowy pokojowe Ukraina-Rosja
/ fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

W środę wieczorem sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że wkrótce porozmawia z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Politycy mają rozmawiać przede wszystkim o porozumieniu ws. eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, a także uwolnieniu przetrzymywanych w Rosji amerykańskich obywateli.

Zdaniem członka Strategy & Future, eksperta Marka Budzisza zapowiedziana rozmowa pomiędzy Blinkenem a Ławrowem to istotne wydarzenie w kontekście wojny, która trwa na Ukrainie od lutego. – Przełom to za dużo powiedziane, ale to jest jakaś zmiana – powiedział na antenie Radia WNET.

Budzisz twierdzi, że zarówno ukraińska jak i rosyjska strona będą musiały w końcu znaleźć jakiejś polityczne rozwiązanie całej sytuacji.

To oczywiście nie oznacza, że zaraz będziemy mieli do czynienia z rozmowami pokojowymi, natomiast wydaje się, że wszyscy są już zmęczeni tą wojną. Potencjały obu stron są znacząco osłabione. Rozwiązanie polityczne będzie w związku z tym mozolnie wykuwane, ale najpierw będziemy mieli jeszcze do czynienia z próbami przesądzenia sytuacji na polu boju

– zaznaczył.Zdaniem eksperta jeżeli Ukraińcy nie są w stanie wygrać wojny tak, aby wyprzeć Rosjan ze wszystkich utraconych terytoriów, to „trzeba zacząć myśleć o jakichś negocjacjach”.

Wydaje mi się, że jest to już tylko kwestią czasu. Oceniam, że jesienią tego roku będziemy mieli intensyfikację procesu rozmów – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe