Przełomowe orzeczenie tureckiego SN: odmowa zwolnienia ucznia z lekcji religii narusza prawo

Po trzynastu latach swój finał ujrzała głośna sprawa ojca, który chciał zwolnić córkę z uczestniczenia w lekcjach religii w szkole podstawowej, na co uzyskał odmowną odpowiedź placówki.
zdjęcie poglądowe Przełomowe orzeczenie tureckiego SN: odmowa zwolnienia ucznia z lekcji religii narusza prawo
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/muhammedweb

Turecki trybunał konstytucyjny orzekł, że odmowa zwolnienia ucznia przez szkołę z obowiązkowych lekcji religii narusza jego prawa i prawa jego rodziców. Poszanowanie przekonań religijnych i filozoficznych jest zagwarantowane w artykule 24 tureckiej konstytucji, stwierdzili sędziowie.

Decyzję podjęli niewielką większością głosów: osiem było za, a siedem przeciw. Orzekli również zadośćuczynienie dla rodziców w wysokości 20 tys. lir tureckich (ponad 5,2 tys. zł).

Sprawa sięga 2009 roku, kiedy Hüseyin El wystąpił do szkoły podstawowej w Eskişehir, do której chodziła jego córka, o zwolnienie jej z lekcji religii. Idąc za radą ministerstwa edukacji dyrekcja szkoły odrzuciła ten wniosek.

Lekcje religii islamskiej w publicznych i prywatnych szkołach w Turcji są obowiązkowe dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Wyjątki przewidziano dla szkół uznanych mniejszości: ormiańskiej, żydowskiej i greckiej.

Orzeczenie tureckiego SN jest zatem w tym kraju wydarzeniem przełomowym.

pb (KAI/balkaninsight.com) / Ankara


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe