Chińska rakieta spada na Ziemię. Wydano ostrzeżenia dla siedmiu europejskich krajów

Kilkanaście ton szczątek po chińskiej rakiecie Long March 5B leci w kierunku Ziemi. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała ostrzeżenie dla europejskich władz i linii lotniczych.
 Chińska rakieta spada na Ziemię. Wydano ostrzeżenia dla siedmiu europejskich krajów
/ zrzut ekranu z serwisu YouTube

Według ekspertów to właśnie nad południową Europą może przelatywać fragment chińskiej rakiety. Według EASA największą czujność powinni zachować piloci i kontrolerzy ruchu lotniczego nad takimi krajami jak Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Malta, Włochy, Portugalia i Hiszpania.

Fragment rakiety Long March 5B, który w najbliższych kilkudziesięciu godzinach może zagrażać ruchu lotniczemu w południowej części naszego kontynentu waży od 12 do nawet 17 ton.

Wśród rekomendowanych środków ostrożności wymieniono ograniczenie ruchu lotniczego nad zagrożonymi regionami, w odległości około 200 kilometrów od prognozowanych tras przelotu szczątków rakiety.

23-tonowa rakieta Long March 5B, która transportowała moduł laboratoryjny Wentian, wystartowała z wyspy Hajnan leżącej na Morzu Południowochińskim w niedzielę, a moduł dotarł do chińskiej bazy kosmicznej następnego dnia. Po wykonaniu zadania rakieta rozpoczęła niekontrolowane opadanie w stronę Ziemi i nie jest jasne, gdzie wyląduje. To już trzeci raz, gdy Chiny zostają oskarżone o niewłaściwe postępowanie z kosmicznymi śmieciami.

"To metalowy przedmiot o wadze 20 ton. Chociaż rozpadnie się, gdy wejdzie do atmosfery, wiele kawałków, a niektóre z nich dość duże, dotrze na powierzchnię Ziemi" - poinformował Michael Byers, profesor z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

W 2020 r. ważący prawie 20 ton rdzeń chińskiej rakiety dokonał niekontrolowanego ponownego wejścia w atmosferę ziemską, przelatując bezpośrednio nad Los Angeles i Central Park w Nowym Jorku, zanim ostatecznie zanurkował do Oceanu Atlantyckiego.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe