Nowy ambasador Niemiec: Niemieckie spojrzenie będzie coraz bardziej podobne do polskiego

Nowy ambasador Niemiec w Polsce – Thomas Bagger udzielił wywiadu dla "Rzeczpospolitej". Dyplomata odniósł się w rozmowie do bieżących relacji między Warszawą i Berlinem. W trakcie rozmowy nie zabrakło także pytań i odpowiedzi na temat wspólnej i ciężkiej historii obu krajów.
 Nowy ambasador Niemiec: Niemieckie spojrzenie będzie coraz bardziej podobne do polskiego
/ Zrzut ekranu/YouTube/Onlinekas

Thomas Bagger o relacjach Niemiec z Polską i trudnej historii

– Przyjechałem reprezentować Niemcy i mogę powiedzieć, że z naszego punktu widzenia relacje z Polską mają absolutnie specjalne znaczenie. Jako z partnerem w Unii, sojusznikiem w NATO, ale przede wszystkim sąsiadem, z którym chcemy utrzymywać dobre relacje - powiedział dyplomata.

Bagger podkreślił, że polskie władze muszą zadecydować w kwestii tego, czy chcą tego typu stosunki zawrzeć z Niemcami.

– Polski rząd musi więc zdecydować, czy chce takie stosunki z nami nawiązać. W tym kontekście zwrócę uwagę na dwa punkty. Po pierwsze, inwazja na Ukrainę wywołała nie tylko głęboki szok w Niemczech, ale i doprowadziła do przełomu w naszej polityce zagranicznej. Z perspektywy Warszawy ta zmiana może wydawać się powolna, ale ona jest bardzo realna i przez to stwarza zupełnie nowe możliwości dla polsko-niemieckiej współpracy. A to dlatego, że docelowo niemieckie spojrzenie na świat będzie coraz bardziej podobne do polskiego - powiedział Thomas Bagger.

Ambasador odniósł się również do trudnej historii między krajami i zbrodni, których w Polsce dopuścili się Niemcy.

– Jako niemiecki dyplomata każdego dnia w Warszawie odczuwam osobiście ciężar przeszłości: nawet po 80 latach nie ma słów na opisanie bezmiaru zbrodni, jakich dopuścili się tu Niemcy. Ale nie można też zapomnieć, że Polska jest dziś nowoczesnym i dynamicznym krajem, bo zamiast spierać się o rachunki za dokonane zniszczenia, poszliśmy wspólnie ścieżką integracji europejskiej. To jest tak dla Polski, jak i dla Niemiec najlepsza gwarancja pokoju i dobrobytu na przyszłość, jaką kiedykolwiek mieliśmy. Nadal będziemy czcić ofiary przeszłości, ale nie powinniśmy tego robić, odwracając się plecami do przyszłości - powiedział Thomas Bagger.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe