Awantura na antenie TVP Info. „Każdy jeden polityk powinien na kolanach przeprosić za to dziadostwo”

Pod koniec programu „W pełnym świetle” na antenie TVP Info prowadząca program Ewa Bugała chciała zmienić temat dopłat do węgla na inny, popularny zwłaszcza przed kolejną rocznicą Powstania Warszawskiego temat, czyli kwestię reparacji wojennych.
 Awantura na antenie TVP Info. „Każdy jeden polityk powinien na kolanach przeprosić za to dziadostwo”
/ fot. TVP Info

Polityk Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski dopytywał wówczas Piota Kaletę z Prawa i Sprawiedliwości o sprawę norweskiego gazu zakontraktowanego przez rząd do gazociągu Baltic Pipe. Prowadząca wtrąciła jednak, że to nie Napieralski prowadzi program i przywołała gościa do porządku.

– Ale to ważne pytanie. Rozmawiamy o gazie… – zaczął Napieralski.

– Już zakończyliśmy ten temat – przerwała Bugała. – Czy polska powinna domagać się reparacji wojennych od Niemiec? Bo pierwszego września ma być gotowa pierwsza część raportu – zapytała prowadząca program na antenie TVP.

Napieralski stwierdził, że raport posła PiS Arkadiusza Muralczyka, który stał na czele Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, zostanie ujawniony 1 września. Znajdzie się tam m.in. kwota reparacji.

– Ten raport miał być gotowy i rok temu, 1 września, i dwa lata temu. Jak będzie gotowy, to zobaczymy, to się będę miał do czego odnosić – stwierdził Napieralski i dodał, że na razie są to jedynie „pokrzykiwania posła Mularczyka i na tym się kończy”. Ocenił również, że Prawo i Sprawiedliwość „wszędzie szuka wrogów, również w Niemczech”.

– To jest skandal, co pan mówi. To jest zwykłe bezczelne, podłe stwierdzenie (…). Jeśli nie podchodzi pan do tego nawet nie tyle w kwestiach finansowych, co kwestie moralne i historyczne. I pan będzie tutaj spłycał ten temat, biorąc pod uwagę, jakie cierpienia przeżywali nasi obywatele. A pan mówi, że to jest kwestia, że szukamy wrogów w Niemczech. Oni na kolanach w zębach powinni nam te pieniądze przynieść, żeby jeszcze nas przepraszać – odparł Piotr Kaleta z PiS.

Napieralski odparł, że „niech przyniosą [raport – przyp. red.]” i „zobaczymy, czy pan [Kaleta – przyp. red.] to załatwi”. – Każdy jeden polityk, który przyjeżdża do Polski z Niemiec, powinien na kolanach przeprosić za to dziadostwo, za te morderstwa, które nam zrobili – odpowiedział poseł PiS.

– Jestem przekonany, że gdybyście przejęli władzę, to pierwszą rzecz, którą zrobicie, to ucięcie tematu reparacji. To jest wasz styl myślenia – dodał Kaleta.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe