Saryusz-Wolski: „Czas na metodę hiszpańską. Wet za wet. Weto za weto. Trzeba zablokować wszystko, co możemy”

– Czas postawić granicę (…). Czas na metodę hiszpańską. Wet za wet. Weto za weto. Trzeba zablokować wszystko, co możemy – mówi w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Jacek saryusz-Wolski Saryusz-Wolski: „Czas na metodę hiszpańską. Wet za wet. Weto za weto. Trzeba zablokować wszystko, co możemy”
Jacek saryusz-Wolski / Wikipedia CC BY-SA 2,0 EPP St Gery Dialogue

– Polska ma jeszcze instrumenty nacisku na Unię Europejską. Na dziś wygląda na to, że urzędnicy europejscy stosują wobec Polski taktykę uciekającego horyzontu. Stosując starą, dobrą metaforę: Daj kurze grzędę, a ona: wyżej siędę. Oczywiście ja, mówiąc o kamieniach milowych, mam na myśli te dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Te na nas w sposób bezpośredni i pozatraktatowy wymuszono

– mówi europoseł PiS.

Pośród błędów polskiej strony Saryusz-Wolski wymienił założenie, że Komisja Europejska działa w dobrej wierze i rzeczywiście chodzi jej o praworządność.

 

Paryż i Berlin

Według niego za presją polityczną na Polskę stoją Paryż i Berlin. 

Presja wynika z tego, że Polska stoi dziś na drodze dwóch megaprojektów geopolitycznych. Pierwszy to budowa europejskiego superpaństwa pod przewodnictwem mocarstw. A drugi to budowa wraz z Rosją wspólnej przestrzeni od Lizbony do Władywostoku. Kwestia praworządności jest tu tylko pretekstem.

Francja i Niemcy mają według europosła być ukrytymi sojusznikami Putina, którzy nie chcą jego porażki.

 

Odwołanie Beaty Szydło błędem

– Jedno ustępstwo doprowadza do eskalacji żądań

– mówi Saryusz-Wolski, odpowiadając na pytanie, czy nie błędem było odwołanie premier Beaty Szydło.

Jednak w jego opinii postawa polskiej opozycji mocno te antypolskie postawy po stronie Brukseli wspomaga.

Ciągle jednak widzi metody nacisku na Brukselę, podając przykład Hiszpanii, która zdobyła swoją pozycję w UE dzięki wetom.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny"

Brytyjski tabloid "Daily Mail" analizując biografię księcia Harry'ego "Spare", przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry'ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” Wiadomości
Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał”

Jak donosi Wirtualna Polska, Porozumienie i Agrounia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” – komentuje autor publikacji red. Patryk Michalski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe