„Notre-Dame płonie”. Katedrę trzeba odbudować. Relikwie trzeba ocalić

Nowy film jednego z największych reżyserów współczesnego kina Jean-Jacquesa Annaud, twórcy filmów „Imię róży”, „Siedem lat w Tybecie”, „Wróg u bram”. [materiały producenta]
"Notre Dame płonie" / materiały producenta

Zrealizowana z niezwykłym rozmachem, wstrząsająca historia walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa.

W jednej z głównych ról zobaczymy Maximiliena Seweryna (syn Andrzeja Seweryna). „Notre-Dame płonie” w kinach od 19 sierpnia!

Siła odwagi i wiary zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

Ten dramat wydarzył się w poniedziałek, 15 kwietnia 2019 roku. Wielu odebrało pożar jak zdarzenie symboliczne, a nawet profetyczne. Nie tylko katolicy wstrzymali oddech, obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka była ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na świecie, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa.

Mury „Matki Wszystkich Katedr” przetrwały, ale były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do uratowania Notre-Dame. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów. Ten film pokazuje siłę wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

Produkcja: Francja, 2022
Gatunek: dramat
Reżyseria: Jean-Jacques Annaud
Scenariusz: Jean-Jacques Annaud, Thomas Bidegain
Obsada: Samuel Labarthe – generał Gontier, Jean-Paul Bordes – generał Gallet, Mikael Chirinian – Laurent Prades, Garlan Le Martelot – administrator katedry Aurelien, Dimitri Storoge – kapitan Francis, Jeremie Laheurte – adiutant Joel, Maximilien Seweryn – oficer Reynald, Pierre Lotin – pułkownik Alexandre, Ava Baya – strażaczka Marie-Eve, Nathan Gruffy – strażak Victor, Vassili Schneider – kapral Sandro
Dystrybucja: Monolit Films i Rafael Film
Premiera kinowa: 19 sierpnia


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe