Międzynarodowa histeria na punkcie ministra Czarnka. „Wyborcza” zachwycona

„Gazeta Wyborcza” stawia pytanie, „czy apel do szefów resortów edukacji i nauki Unii Europejskiej o bojkot ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka będzie skuteczny?”. Gazeta z dumą donosi, że „do tej pory podpisało go niemal dwustu uczonych z całego świata, a 18 grudnia uchwałą swoich członków, na wniosek prezesa profesora Massimo Mori, poparła go także Akademia Nauk w Turynie”.
 Międzynarodowa histeria na punkcie ministra Czarnka. „Wyborcza” zachwycona
/ / fot. M. Żegliński / Wyborcza.pl - zrzut ekranu

„Od paru dni w ślad za uczonymi petycję, którą można znaleźć na europejskiej platformie „WeMove”, mogą podpisywać wszyscy, którym leżą na sercu prawa człowieka, tolerancja i otwartość. Także ci spoza środowiska naukowego” – informuje „Wyborcza”. 

Jak dumnie podkreślono, „inicjatorzy akcji to kierownik Środowiskowego Laboratorium Spektrometrii Mas Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN profesor Michał Dadlez, matematyk z Uniwersytetu Warszawskiego profesor Jarosław A. Wiśniewski, archeolodzy Dariusz Bobak i profesor Marta Połtowicz-Bobak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i doktorzy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyna Grabowska i Rafał Suszek, który poza dorobkiem z zakresu metod matematycznych fizyki znany jest z tego, że w lutym ubiegłego roku wraz z Konradem Korzeniowskim i Michałem Wojcieszczukiem obalił pomnik księdza Jankowskiego w Gdańsku”.

Dalej „Wyborcza” przytacza fragment wspomnianego apelu. „Apel podpisało już 170 osób, wśród nich profesorowie czołowych uniwersytetów od Oxfordu i Sorbony, poprzez Princeton, Melbourne, Ottawę i Berkeley, po Amsterdam, Lejdę czy Monachium, między innymi laureat nagrody Fieldsa, uważanej za matematycznego Nobla Peter Scholze, a także członkowie europejskich i amerykańskich akademii nauk” – opisuje z zachwytem „GW”. 

„Sygnatariusze apelu wzywają polityków do niezapraszania na oficjalne czy nieoficjalne spotkania ministra Czarnka, a także jego współpracowników i przedstawicieli o podobnych homofobicznych, ksenofobicznych i fundamentalistycznych poglądach i do bojkotu spotkań, na które Czarnek został zaproszony” – czytamy. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe