„Solidarność ma możliwości na długotrwały strajk”. Akcja poparcia dla strajkujących w W&W

„Przekażcie swojemu pracodawcy, że Solidarność ma środki i możliwości na długotrwały strajk. Jeśli nie będzie dialogu, a pracownicy nadal będą lekceważeni, nie będzie to cichy lokalny incydent, ale ogólnopolskie wydarzenie, wspierane przez inne regiony” – napisał Piotr Duda w liście odczytanym podczas pikiety przed zakładem W&W Polska w Lubsku.
 „Solidarność ma możliwości na długotrwały strajk”. Akcja poparcia dla strajkujących w W&W
/ fot. NSZZ "S" Region Zielonogórski

Minął już trzeci dzień strajku pracownic W&W Polska w Lubsku. 3 sierpnia 2022 r. od godz. 12.30 pod zakładem trwała akcja Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność” wspierająca strajkujących pracowników firmy. Przedstawiciele 16 organizacji zakładowych Solidarności z Regionu (Starostwo Żary, Urząd Pracy Żary, DPS Miłowice, Spomasz Żary, SWISS KRONO Żary, Urząd Celny Zielona Góra, Oświata z Żagania i Zielonej Góry, Medyk Zielona Góra, Straż Pożarna Krosno Odrzańskie, Spółdzielnia Mieszkaniowa Zielona Góra, Wyborowa Zielona Góra, Elektrociepłownia Zielona Góra, Saint Gobain Żary, IKEA Industry Zbąszynek, Adient Świebodzin, Domy Dziecka Świebodzin) wspierali strajkujących. Przyjechali również przedstawiciele Związku Zawodowego „Budowlani” z IKEA Industry Zbąszynek.

Podczas akcji odczytany został list Piotra Dudy skierowany do strajkujących. „Podjęliście odważną decyzję, aby w walce o swoje prawa sięgnąć po narzędzie ostateczne – STRAJK! To nie tylko efekt braku porozumienia, ale przede wszystkim reakcja na lekceważącą postawę Waszego pracodawcy. W tej trudnej dla Was próbie jesteśmy z Wami. W takich chwilach stanowimy jedną Solidarność” – napisał przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”. Z kolei przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze Bogusław Motowidełko podziękował za obecność i wsparcie uczestnikom pikiety. „W tych dniach sierpniowych pokazujecie nam wszystkim, jaka jest i gdzie stoi Solidarność” – napisał w komunikacie strajkowym razem z Małgorzatą Musielak, przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w W&W Polska sp. z o.o. w Lubsku.

W czwartek i piątek (4 i 5 sierpnia) planowane są kolejne dni strajku. „Oczekujemy i apelujemy do kierownictwa i właścicieli firmy o wznowienie negocjacji” – informują strajkujący. Od 2 sierpnia w reakcji na rozmowę z przewodniczącym Piotrem Dudą oraz Bogusławem Motowidełko burmistrz Lubska Janusz Dudojć zaangażował się osobiście w mediacje w celu rozwiązania konfliktu. „Jesteśmy w kontakcie ze związkiem zawodowym DGB z Niemiec. W przyszłym tygodniu Dział Zagraniczny Komisji Krajowej rozpocznie wraz z Piotrem Dudą konsultacje z DGB” – przekazują strajkujący w komunikacie.

Od 8 sierpnia będzie trwała w zakładzie przerwa urlopowa. Od 23 sierpnia strajk zostanie wznowiony w pełnym wymiarze.

Strajk zainicjowano, ponieważ po przeprowadzeniu negocjacji z udziałem mediatora w dniach 14 i 29 czerwca, 19 lipca oraz 1 sierpnia 2022 r. nie osiągnięto porozumienia w sporze między załogą W&W Polska a kierownictwem zakładu.

W czasie rozmów strony sporu uzgodniły nowe stawki wynagrodzeń i premii, przedmiotem sporu nadal jest jednak termin wprowadzenia nowych płac.

Poniżej pełna treść listu Piotra Dudy do strajkujących:


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe