Joe Biden podpisał rozporządzenie "torujące drogę" finansowaniu aborcji ze środków publicznych

Nie ustają próby administracji prezydenta Bidena w przeciwdziałaniu niedawnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych obalającemu precedens "Roe vs. Wade", który w latach siedemdziesiątych XX wieku utorował drogę legalizacji aborcji w USA. Tym razem chodzi o dekret umożliwiający pokrycie kosztów aborcji ze środków socjalnych dla osób podróżujących do innych stanów.
Joe Biden Joe Biden podpisał rozporządzenie
Joe Biden / EPA/JIM WATSON / POOL Dostawca: PAP/EPA

"Prezydent Biden podpisał w środę dekret, który umożliwi stanom korzystanie z Medicaid w celu opłacania usług aborcyjnych dla kobiet podróżujących z innych stanów" - informuje Catholic News Agency.

Przypomnijmy, że Medicaid to amerykański państwowy program opieki socjalnej, który pokrywa ubezpieczenie zdrowotne ok. 74 milionom obywateli w Stanach Zjednoczonych.

Rozporządzenie to obligować ma Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) Xaviera Becerra do „rozważenia działań mających na celu zwiększenie dostępu do usług opieki zdrowotnej reprodukcyjnej”. Według agencji chodzić ma głównie o kobiety wyjeżdżające poza swój stan, w celu dokonania aborcji.

Według tzw. poprawki Hyde’a finansowanie aborcji z funduszy federalnych jest zabronione. Wyjątki w tej materii stanowią jedynie przypadki gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenie życia matki.

Rzecznik prasowy Białego Domu, Karine Jean-Pierre, cytowana przez CNA, powiedzieć miała wprost, że nowe rozporządzenie „toruje drogę Medicaid do opłacania aborcji dla kobiet, które muszą podróżować poza stan”.

Według agencji przepis ten to kolejny krok we wprowadzaniu przepisów zmuszających amerykańskich lekarzy do przeprowadzania aborcji.

"Ponadto rozporządzenie wzywa do gromadzenia danych i badań w Narodowych Instytutach Zdrowia i Centrach Kontroli i Prewencji Chorób w celu „dokładnego pomiaru wpływu, jaki ograniczenie dostępu do usług opieki zdrowotnej reprodukcyjnej ma na zdrowie kobiet”" - komentuje CNA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe