Polska zrezygnuje z KPO? Odsetki już płacimy

Co dalej ze środkami dla Polski, które pochodzą z KPO?
 Polska zrezygnuje z KPO? Odsetki już płacimy
/ pixabay.com

Polska płaci odsetki i dług od KPO?

Sprawa KPO jest szeroko komentowana od ponad roku. W kwestii wypłaty środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy Komisja Europejska stawia przed polskimi władzami coraz to nowsze wymogi, które Warszawie już dawno przestały się podobać.

Taki stan rzeczy sprawił, że w kręgach Prawa i Sprawiedliwości zaczęły pojawiać się wątpliwości odnośnie do tego, czy jest dalej sens bycia w tym unijnym mechanizmie.

– My już się nie spodziewamy pieniędzy z KPO. Może coś nam skapnie, ale i tak to będzie ułamek należnej nam kwoty. Dlatego będziemy zastanawiać się nad porzuceniem mechanizmu – miał powiedzieć anonimowo jeden z ważnych członków PiS w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

To jednak nie wszystko. Z kolejnych informacji wynika, że środowisko Solidarnej Polski chciałoby wystąpić z mechanizmu Funduszu Odbudowy już w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu. Jednak w tej sytuacji Ministerstwo Finansów uważa, że z KPO zrezygnować się nie da, a tym bardziej wyjść z niego.

W dodatku uregulowanie aktualnych należności jest jedną z konieczności ujętych w rocznym budżecie Unii Europejskiej. W związku z tym wpłacane do budżetu wspólnoty dochody mają cel w postaci finansowania wszystkich polityk i działań unijnych, a nie tylko wybranych. Z tego powodu Polska już teraz ma płacić odsetki i dług, które wynikają z KPO.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe