Muzułmance zakazano noszenia chusty na szkoleniu. ONZ interweniuje: Francja naruszyła prawa obywatelskie

Francja naruszyła Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych zakazując kobiecie noszenia islamskiej chusty w czasie szkolenia zawodowego dla dorosłych, zorganizowanego w państwowym liceum. Podjętą w marcu decyzję Komitet przekazał adwokatowi poszkodowanej dopiero 3 sierpnia.
zdjęcie poglądowe Muzułmance zakazano noszenia chusty na szkoleniu. ONZ interweniuje: Francja naruszyła prawa obywatelskie
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/hananismu

- To bardzo ważna decyzja, która pokazuje, że Francja musi podjąć wysiłki w dziedzinie praw osób, zwłaszcza w kwestii poszanowania mniejszości religijnych, a szczególnie wspólnoty muzułmańskiej – stwierdził adwokat Sefen Guez Guez.

Decyzja Komitetu jest skutkiem złożonej w 2016 roku skargi przez urodzoną w 1977 roku obywatelkę Francji. W 2010 roku zapisała się ona na szkolenie zawodowe dla dorosłych, jednak odmówiono jej wstępu na zajęcia ze względu na obowiązujący od 2004 roku zakaz noszenia rzucających się w oczy znaków przynależności religijnej w publicznych placówkach oświatowych.

Według Komitetu Praw Człowieka, narzucone jej ograniczenie, które uniemożliwiło jej uczestniczenie w szkoleniu z powodu noszenia na głowie islamskiej chusty, narusza wolność religijną. Oenzetowskie gremium przypomniało, że „wolność wyrażania swojej religii obejmuje noszenie charakterystycznych ubrań lub nakryć głowy”. Dlatego zakaz, jaki otrzymała kobieta ograniczał jej korzystanie z prawa do wyrażania swej religii.

W decyzji podkreśla się też, że kobieta dostarczyła świadectwa, z których wynika, że inne osoby mogły uczestniczyć w szkoleniu nosząc islamską chustę i - choć nie mogły ich nosić uczennice liceum - nie zagrażało to porządkowi publicznemu ani nie utrudniało funkcjonowania placówki. Ponadto poszkodowana zwróciła się do trybunału administracyjnego w Melun, który uznał, że wprawdzie prawo z 2004 roku nie ma zastosowania w jej przypadku, to dobre funkcjonowanie placówki może uzasadnić nałożone na nią ograniczenie.

W konkluzji Komitet zacytował także stanowisko władz Francji, że „konieczne jest zachowanie równowagi między wolnością wyrażania religii, z której korzysta zainteresowany, a wymogami zachowania porządku i prawidłowego funkcjonowania danej szkoły publicznej”.

Komitet Praw Człowieka jest organem kontrolnym, monitorującym przestrzeganie postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych z 16 grudnia 1966.

pb (KAI) / Genewa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe