"Nikt nie wie, co może się wydarzyć po 23 sierpnia". Załoga W&W wznowi strajk po przerwie urlopowej

Jak przekazują strajkujący w W&W Polska w Lubsku w najnowszym komunikacie, w piątek, 5 sierpnia pracodawca podczas spotkania z załogą najpierw zażądał zakończenia strajku, a później zapewnił, że rozpatrzy postulaty pracowników. Strajk zakładowy trwa tam od 1 sierpnia. Zostanie wznowiony 23 sierpnia, po przerwie urlopowej.
/ fot. M. Kukuła

Zaskakujące wydarzenia miały miejsce w piątek w Lubsku. "W dniu dzisiejszym, przed wyznaczonymi godzinami strajku właściciel firmy Pan Wolter spotkał się ze strajkującą załogą i żądał zakończenia strajku, co spotkało się ze strony strajkujących z oburzeniem i sprzeciwem" - przekazują strajkujący. Jak informują, w trakcie emocjonalnej rozmowy z pracownikami (z których większość to kobiety), po złożonych skargach pracowników, właściciel zwiększył kwotę świadczenia urlopowego oraz zapewnił, że rozpatrzy postulaty pracowników w sprawie terminu wprowadzenia podwyżek płac według wynegocjowanych stawek.

Przedstawiciele Prezydium Zarządu Regionu Zielonogórskiego NSZZ "S" znów byli dziś razem ze strajkującymi. Podczas wiecu strajkowego na terenie zakładu pracy Przewodniczący Zarządu Regionu Bogusław Motowidełko poinformował o aktualnej sytuacji oraz odczytał opinię Głównego Specjalisty Działu Prawnego Komisji Krajowej NSZZ "S", dr hab. Marcina Zielenieckiego dotyczącą prowadzonej akcji strajkowej.

Komisja Zakładowa złożyła pisemny apel do właściciela firmy o wznowienie negocjacji. Również w piątek jak przekazują strajkujący, po dobie zwłoki, Prokurent W&W Polska Sp. z o.o. w Lubsku, skontaktował się telefonicznie z Piotrem Dudą, celem omówienia aktualnej sytuacji oraz możliwości wznowienia negocjacji. - Krótko mówiąc, macie dwa tygodnie abyście zrozumieli postawę pracowników i zrealizowali ich oczekiwania. Po 23 sierpnia nikt nie wie, co może się wydarzyć. Będę w przyszłym tygodniu rozmawiał z DGB. Apeluję o wznowienie negocjacji, jestem do dyspozycji - mówił do Prokurenta Piotr Duda.

Bogusław Motowidełko podziękował z kolei strajkującym pracownikom z W&W. - W tych dniach sierpniowych pokazujecie nam wszystkim, jaka jest i gdzie stoi "Solidarność" - powiedział.

Od 23 sierpnia 2022r., po przerwie urlopowej, nastąpi kontynuacja strajku. Będzie to strajk ciągły. W pierwszym jej dniu o godzinie 6.00 rano przedstawiciele organizacji zakładowych NSZZ "Solidarność" przywitają strajkujących przed bramą zakładu.

Strajk zakładowy w W&W Polska trwa od 1 sierpnia. Zainicjowano go, ponieważ po przeprowadzeniu negocjacji z udziałem mediatora nie osiągnięto porozumienia w sporze między załogą W&W Polska a kierownictwem zakładu.

W czasie rozmów strony sporu uzgodniły nowe stawki wynagrodzeń i premii, przedmiotem sporu nadal jest jednak termin wprowadzenia nowych płac.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe